RUSYA’NIN ZOMBİ PLANI İFŞA OLDU! 3000 Yıllık İskit Mezarları

Sıradaki içerik:

RUSYA’NIN ZOMBİ PLANI İFŞA OLDU! 3000 Yıllık İskit Mezarları

15 MİLYON KİŞİNİN HAYATINI KURTARAN DAHİ! Alan Turing
avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

15 MİLYON KİŞİNİN HAYATINI KURTARAN DAHİ!

O 15 milyon kişinin hayatını kurtaran bir dahi. Bilgisayar biliminin kurucusu, çok gizli ve güçlü şifreleri basit bir sistemle çözmeyi başarabilen süper zeka bir insan. Peki kim bu Alan Turing?

Alan Turing Kimdir? Biyografisi

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da doğmuştur. Babası Julius Mathison Turing, Hindistan’ın Orissa şehrinin Chatrapur kasabasında İngiliz kolonisi devlet memuru olarak çalışıyordu. Annesi Sara ise orada iken Alan Mathison Turing’e hamile kaldı ve Alan Mathison Turing’in İngitere’de doğmasını istediklerinden Londra’ya gelerek şimdi yerinde Colonnade Hotel olan Londra’da Maide Vale’de bir eve yerleştiler. Alan Turing’in John adlı bir abisi vardır.

6 yaşında iken St Michaels okuluna başladı. 1926’da 14 yaşındayken Dorset’te ünlü çok pahalı bir özel okul olan Sherborne Okuluna girdi.

Bilgisayar’ın Mucidi Alan Turing

Bilgisayar’ın mucidi sayılan Alan Turing, II. Dünya Savaşı’nda Alman şifrelerinin kırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ekibe değerli katkılar yapmıştır. Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere’nin Almanya’yı yenmesinde Turing’in “Enigma” adı verilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması sayesinde oldu. Bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.

Alan Turing Ateistti

Alan Turing, Sherborne okulunda öğrenci iken üst sınıftan Christopher Marcom’la yakın arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurmuştur. Marcom, tüberküloz hastalığı nedeniyle, okuldan mezun olamadan öldü. Bu tarih Alan Turing için dönüm noktası oldu. Turing, dini inancını kaybetti ve ateist oldu.

Turing, okuldan mezun olunca 1931’den 1934’e kadar Cambridge Kings Kolej’e gitti. 1935’te üniversite diplomasını alır almaz Kings Kolej’e akademik üye seçildi.

28 Mayıs 1936’da sunduğu “Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması” adlı çok önemli bir makalesinde, Eğer bir algoritma ile temsil edilmesi mümkün ise düşünülmesi mümkün olan her türlü matematiksel problemin böyle bir çesit makine kullanılarak çözülebileceğini ispat etmiş oldu. Haziran 1938’de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını kazandı. Ayrıca Eylül 1938 tarihinden itibaren Hükümet Kod ve Şifre Okulunda (GCCS) İngiliz şifre kod kırma organizasyonunda yarı-zamanlı çalışmıştır. 4 Eylül 1939’da İngiltere’ninde savaşa dahil olmasının ardından Alan Mathison Turing askerî hizmet için GCCS’nin savaş zamanı üssü Bletchley Park’ta görevlendirildi, 8 Numaralı Kulübe’de (Turing Hut-8) bulunan Alman deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumlu bölüme başkanlık yapmıştır. Ve Enigma’yı hızlı kırmaya yardımcı olacak elektromekanik bir makine tasarladı.

Matematikçi ve bir kriptolog olan Alan Mathison Turing, Almanların şifrelerini kırarak ikinci dünya savaşında kahraman ilan edildi. Savaş sonrasında özellikle bilgisayar ve yapay zeka üzerine çalışmalar yapan Turing, bilgisayarın olmadığı 1948 yılında hazırladığı bir programla modern bilgisayarın öncülerinden biri olmuştur.

Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, “Turing Makinası” denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır. Adı ayrıca Princeton’da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

Yazılım Dehası Alan Mathison Turing

Alan Mathison Turing, 1941 ilkbaharında görev yerindeki arkadaşı bayan Joan Clarke’a evlilik teklifinde bulundu nişanlandılar ama eşcinsel olduğunu öğrendiğinde nişan bozuldu.
1948’de Manchester’da Matematik Departmanına Okutman tayin edildi. 1949’da Manchester Üniversitesi’ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı.

Homoseksüeldi…

O yıllarda Homoseksüellik İngiltere’de yasa dışıydı ve suç sınıfına girmekteydi.1952 de Alan Murray adında biri ile birlikte oldu. Turing’in evi soyulmasıyla Murray şüpheli konumuna düştü. Polis hırsızları yakaladı ve soruşturma sırasında Alan Murray’in Turing ile homoseksüel ilişkisi olduğu gerçeği ortaya çıktı. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. Suçlu bulunması dolayısıyla devletin gizli işleri için güvenilirlik izni kaldırıldı ve o zamanlar çok gizli olan GCHQ’daki kriptografik konular üzerine devam eden danışmanlığı da sona erdirildi.

8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu Manchester’deki evinde ölü buldu. Bir gün evvel, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş siyanürlenmiş zehirli elmayı yemek suretiyle siyanür zehirlenmesinden 7 Haziran 1954 tarihinde öldüğü açıklandı. Ölümü üzerindeki esrar perdesi halen tam olarak aralanmamıştır.

Turing Ödülü

1966’dan beri, Alan Mathison Turing anısına “Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafından her yıl, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan “Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001’de Manchester’de Whitworth Sokağındaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

Steve Jobs’un Alan Turing’den etkilendi

Steve Jobs’un Alan Turing’den etkilendiği ve bu nedenle Apple’ın logosunun Alan Turing’in ölüm biçiminden esinlenildiği iddia ediliyor.

Konu ile ilgili Popüler Videolar:

HERŞEY PLANLI – Rockefeller Ailesi 2021 Yeni Dünya Düzeni
Yapay Zeka ile Konuştum! Sizden Gelen Soruları Sordum
Neuralink Elon Musk’ın Kıyamet Projesi 2020
5G TEKNOLOJİSİ ve ÇEKİRGE SONRASI KARINCA İSTİLASI 2020
Dünya Dışı Teknolojinin Ele Geçirilişi İnsan Yapımı UFO’lar
ALLAH IN YARATTIĞI İLK ŞEY NEYDİ?

Ve daha fazlası youtube kanalımızda…

Bakmış Kanalına Abone Olmayı Unutma!

Bakmış en çok merak edilen konuların başında gelen kehanetler ve bu kehanetler hakkındaki araştırmaları, gizemli olayları ve merak edilen arkeoloji çalışmalarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Birbirinden farklı kategorilerde onlarca içerik ve video sizleri beklemektedir. Sizler de tüm bu içerikleri kolayca takip etmek, videoları izlemek için hemen ücretsiz yerinizi alın!

ÜCRETSİZ abone olmayı unutmayın; http://bit.ly/2ReyspU

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.