2020 milli piyango yılbaşı özel çekilişi Hile var mı? Haram mı?

2020 yılına girmemize çok az bir zaman kaldı. Şans oyunlarına meraklıların ve kısa yoldan Zenginlik hayalleri kuranların, umudunu şansa bırakanların merakla beklediği milli piyango 2020 yılbaşı biletleri. Ama akıllarda birçok soru işareti de var! Geçtiğimiz yıl sosyal medyada oldukça konuşulan hile iddaaları hatta görüntüleri. Herkesin aklında acaba sorusu var iken bunun üstüne milli piyango idaresinin özelleştirilmesi…! Birde bu şans oyunlarını oynamanın haram olup olmadığı konusu var! Hepsi ve daha fazlasına bu videoda inceliyoruz.

80 MİLYON TL İKRAMİYE

2020 yılına sadece günler kala kolay yoldan zengin olmak isteyenlerin merakla beklediği yılbaşı özel çekilişi için henüz milli piyango idaresi tarafından bir açıklama yapılmadı. Her yıl ikramiyede büyük artışlar gerçekleşiyor. Geride bıraktığımız 2019 yılında 70 milyon TL gibi dudak uçuklatan bir ikramiye veren Milli Piyango’nun bu yıl vereceği paranın 80 milyon tl aşması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl 70 milyon TL’lik büyük ikramiye

Geçtiğimiz yıl çok konuşulan tek şey sadece 70 milyon TL’lik büyük ikramiye değildi. Hile iddaaları oldukça çok konuşulmuş görüntüler sosyal medyada elden ele gezmiş basında bile çokça yer almıştı. Milli piyango idaresi ne kadar açıklama yapıp idaaları reddetse de büyük bir çoğunluk bu açıklamalara pek inanmadı.

Sayıştay raporlarında Milli Piyango

Sayıştay raporlarında da, 2012’den bu yana çekilişleri televizyondan canlı yayınlamayan Milli Piyango, kusurlu bulunarak, “güven” sorununa işaret edilmişti. Bu görüntüleri ve açıklamaları video içerisinde değineceğiz.

Milli Piyango İdaresi’ne ilişkin denetim raporunu Meclis’e sunulan Sayıştay raporunda, çekişlerin 2012’den bu yana TV’den yayınlanmadığına dikkat çekildi. Raporda Milli Piyango İdaresi kusurlu bulundu.

Sayıştay GÜVEN sorunu var!

Sayıştay, çekilişlerin TV’de yayınlanmamasının ‘güven’ sorunu oluşturduğunu vurgulayarak, TRT’nin çekilişleri yayınlamaya bir an önce başlaması uyarısında bulundu.

Milli Piyango çekilişleri 2012’ye kadar para karşılığında TRT’de yayınlanıyordu. Ancak iki kurum arasında ödenecek para konusunda uzlaşmazlık çıkınca TRT 6 yıldır çekilişleri yayınlamıyor. O tarihten sonra çekilişler önce noter huzurunda ve halkın katılımıyla, ardından da, “www.millipiyango.gov.tr” adresi üzerinde canlı yayınla yapılmaya başlandı.

İlk olarak kafalardaki diğer iki önemli soruya cevap vermek istiyorum.

Milli Piyango satıldı mı? Kime satıldı?

Türkiye’nin belki de bugüne kadar hiç zarar etmeyen kurumlarından olan Milli Piyango dairesinin ağustos ayında ihalesi yapıldı. İhaleye bir tek Demirören gurubu katıldı. Tek başına ihaleye giren Demirören-SISAL ortaklığı 10 yıllığına Milli Piyango’nun işletmesini devraldı. Ardından haberlerde şu metinler yer aldı. “Doğan Medya’yı aldıktan sonra hızla zarara giren Demirören’in zararı yüksek kâr getirdiği belirtilen bu ihale ile giderildi.” Denildi.

Milli Piyango’nun cirosu ilk yılda 3 kat arttı!

Bu iddaalar ne kadar doğru ne kadar yalan bilemem ama Demirören grubunun gerçekten başarılı bir işe imza attığını söylemek yanlış olmaz. Geçen günlerde yine haberlerde yer alan bilgiye göre Milli Piyango’nun cirosu ilk yılda 3 katına çıkarken maliyetleri de azaltmayı başarmışlar. Eee nede olsa başta da söylediğim gibi bugüne kadar hiç zarat etmeyen kurum mili piyango.

Adı uzunca yıllar “medyanın amiral gemisi” diye anıldı.

En çok satılan gazeteler, en çok izlenen televizyon kanalı, en çok izlenen haber kanalı deniyordu. Doğan Medya Grubu’ndan söz ediyoruz…

Önce Mayıs 2011 yılında Milliyet ve Vatan gazeteleri Doğan Medya tarafından Demirören’e satıldı. 2018 Mayıs’ında da, bünyesinde Hürriyet, Fanatik ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Tük kanallarını da bulunduran Doğan Medya Grubu’nun tamamı Demirören Grubu’na satıldı.

Sonra ne mi oldu?

Onlarca gazeteci işten çıkarıldı, medyadaki taşlar iktidara yarayacak şekilde yeniden dizildi.

Bu duruma kamuoyu hemen tepki verdi ve önce Hürriyet gazetesinin elinden “amiral gemisi” söylemi alındı. Gazetelerdeki tirajlar eridikçe eridi. Buna paralel olarak televizyon kanallarının da reytingleri düştükçe düştü. Demirören Medya, gazetecilikten koptukça, okuyucu-izleyici de Demirören’in yeni medya patronluğunu yok saydı. Peki, devletin olan Ziraat Bankası’ndan alınan kredi ile 916 milyon dolara satın alınan bu dev medyanın zarar etmesi nasıl karşılanacaktı?

Milli Piyango İdaresi ihaleyle 10 yıllığına kiralandı

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Milli Piyango İdaresi ihaleyle 10 yıllığına kiralandı. Haberlerde ise şu metinler yer aldı;

’İhalede tek teklifi veren Demirören-SISAL ortaklığına… İhaleye sadece Demirören-SISAL ortaklığının teklif vermesi, diğer firmalara engel mi olundu şüphesini de beraberinde getirdi. Doğan Medya’yı aldıktan sonra hızla zarara giren Demirören’in zararı yüksek kâr getirdiği belirtilen bu ihale ile giderildi. Devlet bankasının verdiği kredi ile elde edilen medya gücü zarar edince, yine devlettin Milli Piyango İdaresi ile Demirören’in zararı karşılandı’’ denildi.

Peki Milli piyago oynamak haram mı?

Milli Piyango Yılbaşı özel çekilişi için geri sayım sürerken Milli Piyango haram mı soruları yeniden alevlendi. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermiş olduğu ‘Milli piyango haram’ fetvası var. Peki piyangodan kazanılan para bağışlanırsa sevabı var mıdır? İşte o sorunun ve piyango fetvasının ayrıntıları. Diyanetin Milli Piyango, Şans Topu, Sayısal Loto, On numara, Ganyan için yayınladığı haram fetvasında şöyle deniliyor; ‘Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır.

Diyanet’in Milli Piyango fetvası şu şekilde;

“Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır.” Denildi… gayet açık ve net bence..

Milli Piyango ikramiyesi ile Sadaka olur mu?

Peki Milli Piyango’dan ikramiye kazanan kişi bunun zekatını verip hayır işleyebilir mi? Diyanetin fetvasında bu soruya da şu şekilde yanıt veriliyor: -‘Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Zira Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.’

Çok konuşulan hile görüntülerine geçelim..

İlk kanıt süper lotodan az konuşulan görüntülerden biri ama bence en şüpheli görüntü bu. İlk önce milli piyango resmi sitesine girip 26 ocak 2018 de kazanan kuponun aslını indiriyoruz. Bu kuponlar insanların aklındaki soru işaretlerini gidermek için buraya yükleniyor. Hepinizin de bildiği gibi süper loto en az 5-6 devir yapmadan talihlisini bulmuyor. Bu kuponda aynı şekilde haftalarca devir yapmış ve 40 milyon tl yi aşmış. Burada ilk bakışta dikkatimizi çeken saatlerin üzerinin karalanması. Tarihlere bakıyoruz çekilişin olduğu gün oynanmış ve saatin üzeri kapatılmış bu husus akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

Peki karalanan yerin altındaki saat dilimini görebilirmiyiz?

Tabiki evet teknoloji çağındayız ve şu ayrıntıyıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Bir kağıdı tarayıcıdan taratıp dijital ortama aktardığımızda renklerin formatınıda değiştirmiş olursunuz. Gazete dergi gibi basılı materyallerin renk formatı CMYK dır. Bu baskılı işlerin rengi %100 siyahdır. Siz bu basılı materyalleri tarattığınızda renk formatını RGB ye çevirmiş olursunuz. RGB renk formatı dijital renk formatıdır ve siyah renk baskı formatındaki siyahtan farklıdır. RGB renk formatının içinde kırmızı yeşil ve sarı renkleri bulunur bu renkleri photoshop yardımı ile oynayarak keçeli kalem ile çizilmiş yerin altını görebilmemiz mümkün.”

milli piyango idaresi tarafınan yayınlanan 2018 ocak 25 de kazanan kupon.
Milli piyango idaresi tarafınan yayınlanan 2018 ocak 25 de kazanan kuponda hile idaası ayrıntılar video içerisinde.

Oynama saati yerine iki siyah kutucuk var. Kenarları keskin ve elle çizilemeyecek kadar küçük ve düzgün. Bu hileli kupon makinanın saat ayarlarını kapatıp çekilişin yapılmasının ardından sayılar yazılarak oynanmış. Yoksa oynama saatinin üzeri neden kapatılsın? Ve bildiğim kadarıyla yıpranmış ve üzeri karalanmış kupona ikramiye ödenmesi yapılmıyor ama bu kupona 42 milyon tl ikramiye ödenmiş..

iki kupon tesadüf mü?

27.02.2016 tarihli kazanan iki Sayısal Loto kuponu bulunuyor. İlginç olan ise, aynı rakamlar iki kupon halinde, aynı saatlerde aynı bayiiden oynanıyor.

Öte yandan, kazanan rakamların iki kuponda da aynı kolonda, yani “e” kolonunda oynandığı fark ediliyor.

iki kupon aynı dakika içerisinde oynanmış küçük farklılıklar ile aynı
iki kupon aynı dakika içerisinde oynanmış küçük farklılıklar ile aynı

İddaaların olduğu bir diğer kuponda ise diğer kupondaki gibi son gün oynanmış ve burada çok dikkat çeken bir husus 2 kuponun da çok az farklıklar ile birebir aynı olması ve aynı saat aynı dakikada oynanması sanki ödülü bölüşelim der gibi…

Milli Piyango’nun yayınladığı listeye göre, büyük ikramiyeyi tutturan Ankara’daki iki talihli, Ankara, Çankaya’daki “Akay Mak. Tic. Ltd. Şti.” isimli bayiden oynadı.

Bu kuponla beraber, çekilişten önce çıkacak rakamların belirlendiği ve böylece bu rakamlara oynandığı da iddialar arasında yer alıyor. iki kuponda da kazananın ismi ya da adresi bulunmuyor. İkramiyeyi ödeyen müdürün imzası ve kaşesi de bulunmuyor.

Bu yöntemle, Milli Piyango’nun vatandaşlara ikramiyeyi vermemeye çalıştığı, lotoyu kendisinin oynayıp, çıkmış gibi gösterdiği ileri sürülüyor. Öte yandan, Milli Piyango çekilişleri daha önce de birçok kez gündeme gelmiş ve kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu…

Başka bir iddaa “Kamil Kaptan”

Bir diğer iddia ise, 04.05.2015 tarihli On Numara çekilişi bulunuyor.

Kazanan kuponu ilginç kılan ise; 13 kez aynı yerde aynı kişi tarafından oynanıyor olması… Kuponu kazanan kişinin Muğla’nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyor. Öte yandan, Kamil Kaptan’ın 04.05.2015 tarihli çekiliş dışında; 18.02.2013, 20.06.2016, 26.06.2017 tarihli On Numara çekilişlerinde ve 07.12.2016 tarirhli Şans Topu çekilişinde “kazandırdığı” fark ediliyor.

Kazanan kuponu ilginç kılan ise; 13 kez aynı yerde aynı kişi tarafından oynanıyor olması... Kuponu kazanan kişinin Muğla'nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyor.
Kazanan kuponu ilginç kılan ise; 13 kez aynı yerde aynı kişi tarafından oynanıyor olması…

Muğla'nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyorMuğla'nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyorMuğla'nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyorMuğla'nın Yatağan ilçesinden Kamil Kaptan bayiinde oynadığı görülüyor

Ayrıca, aynı rakamların tam 80 kere oynandığı, 9 rakamın banko olarak yer aldığı, geri kalan sayıların ise 1’den 80’e kadar sıralandığı da ileri sürülüyor.

Şimdi çok konuşulan 6 numara mevzusuna bakalım.

Sosyal medyada hızla yayılan video, 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişine ait. Görüntülerde tartışma yaratan nokta ise, amorti numaralarının çekilişindeki bir an.

Burada herkesin dikkatini çeken noktalar butona basmadan topun düşmesi, ikinci defa 6 numarasının düşmesi ve arkadaki adam. Bu tür elektrikli devrelerde butona basmadan kapak açılma ihtimali var mı yok mu bilmiyorum eğer bu işlerden anlayan biri varsa bunu yorumlarda yazsın. İkinci defa 6 rakamının çıkmasını milli piyango idaresi şans olarak yorumlamış. Ve önemli ayrıntı arkadaki adamın orada ne işi var! Ayrıntılar videomuz içerisinde bulabilirsiniz.

Hile iddialarına Milli Piyango’dan açıklama!

Yılbaşı öncesi binlerce Milli Piyango bileti satılırken, çekiliş öncesi şaibe iddiaları kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Piyango İdaresi, “aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiştir” dedi.

İdarenin internet sitesinde yayımlanan duyuruda, şans oyunlarına ait çekilişlerin halka ve medyaya açık, çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirildiği, çekilişlerin tamamının www.millipiyango.gov.tr adresinden canlı olarak yayınlandığı hatırlatıldı.

Söz konusu duyuruda,

9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango çekilişiyle ilgili bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin açıklama yapılması zaruretinin ortaya çıktığı belirtildi. Tüm çekilişlerden önce, çekiliş heyeti ve noter huzurunda teknik personel tarafından çekiliş kürelerinin kontrol ve testlerinin yapıldığının altı çizilen duyuruda, söz konusu çekilişte de teknik personelin çekiliş esnasında sorun veya arıza için arkada hazır bulunduğu, kürelerin kontrolü ve testlerinin yapılarak canlı yayın çekilişine geçildiği ifade edildi.

Duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Çekiliş esnasında top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle butona basılmadan ikinci amorti küresinden düşen numaralı top çekiliş heyeti ve noter tarafından iptal edilmiş, küre içerisine tekrar atılarak çekilişe devam edilmiştir. Aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiş ve çekilişimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.”

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Lütfen videonun altına yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

Önerilen diğer videolar;

DONDURUCU SOĞUKLAR GELİYOR! Mini Buzul Çağı 2020
UFO larla Yakın Temasa Hazır Olun!
Duhan Suresinin Sırrı – Sahte Deccal / Hz mehdi 2019
Epifiz Bezi Nasıl Temizlenir Zihin Gözü ilacı 3. Göz
Göz perdesi kalkarsa ne görürüz? Kalp gözü, Kuran Büyük Sır
NEDEN Tarihçilerimiz Kripto YAHUDİ
Türklerin Anayurdu Kayıp MU KITASI Mı?
Zaman Yolcusu Noah Deşifre Oldu!

Bu video Canon Eos M50 ile 4k çekilmiştir. Montaj ise Filmora9 ile 4k UHD olarak yapılmıştır. 

Youtube kanal gelirlerimiz çeşitli bağış kampanyalarına harcanmaktadır;

Fidan Bağışı Yaptık 

BAKMIŞ YOUTUBE’da

YouTube kanalları arasında yer alan ve her gün abone sayısını hızla arttıran BAKMIŞ YouTube kanalı sizlere birbirinden ilginç içerikleri en iyi şekilde sunmaktadır. Video içeriklerinde teknoloji haberleri, bilim haberleri, komple teorileri, gizli bilgiler, kehanetler, gizemli olaylar youtube, merak edilen arkeoleji çalışmaları.

Gizli tarihi bilgiler, mitler, efsaneler, paranormal olaylar, uzay ve uzay bilimi… Antik medeniyetler hakkında araştırmaları ve daha fazlasını sizlere en açıklayıcı şekilde sunmaktadır.

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Birbirinden farklı içerikleri ile sizlerde son dakika gelişmelerini ve haberleri buradan takip edebilirsiniz. Sizlerde bu ailenin bir parçası olmak için hemen aşağıdaki abone ol butonundan kanalımıza abone olabilirsiniz. Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Diğer kategorilerimize de göz atın; Komple Teorisi, Gizemli Olaylar, İlginç Bilgiler, Bilinmeyenler… 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz