CORONA VİRÜSÜ SON DURUM Türkiye’de ve Dünya’da Koronavirüs

Sıradaki içerik:

CORONA VİRÜSÜ SON DURUM Türkiye’de ve Dünya’da Koronavirüs

avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’nın sonu mu?

Son zamanlarda dünya gündemi bir hayli yoğun. 2020 birçok badireyle geldi. Savaşlar, depremler ve yangınlardan sonra şimdi bir de dev bir gök taşı ortaya çıktı hemde tüm dünyayı etkileyen virüs salgını sırasında. Bu salgın nedeniyle dünyada hâkim olan korku havası devam ederken, dünyaya göktaşı çarpacak iddiası dünya gündemini son günlerde oldukça meşgul ediyor.

Dünyada olduğu kadar, Türkiye’de de göktaşı çarpması ile ilgili sosyal medyada binlerce paylaşım yapılırken, 29 Nisan’da dev bir asteroidin Dünya’ya çarpacak olması özellikle uzay meraklılarını olduğu kadar son günlerde bu korku havasını kullanmak isteyenlerede malzeme oluyor.

1 değil 2 Meteor birden Geliyor!

Aslında herkesin atladığı önemli bir nokta var dünyaya 1 değil 2 meteor birden yaklaşıyor. 1998OR2 ve 2009JF1 adı verilen iki farklı meteor. Peki bu haberler ne kadar doğru? 29 nisanda dünyanın sonu mu geliyor?

Aslında biz bunları 23 kasımda yayınladığımız bir video yayınlayarak abonelerimiz ile paylaşmıştık. Fakat son günlerde bu konu tekrar gündeme gelince sizlerin istekleri nedeniyle yenşi bir video yapalım ve akıllardaki sorulara cevap olalım istedik. Malum dünya gündemi şu aralar 2020’nin getirdiği felaketlerle konuşuluyor sürekli.

Özellikle son günlerde virüs ile yatıp virüs ile kalkıyoruz ve gerçekten insanlar arasında bir korku hakim. Bu nedenle bir süredir video hazırlamıyordum yanlış bir şey yapmamak için. Ama bazı şeyleride bizlerin dile getirmesi gerekiyor.

1998OR2 METEORU

Şimdi iki farklı asteroitten bahsetmiştim sizlere biri 1998OR2 ve 2009JF1 bu 1998 OR2 meteorunun Tahmini çapı 4 km olan ve tahmini saatte yaklaşık 20000 mil hızla, yine tahmini olarak 6,3 milyon km mesafeden dünyayı pas geçecek. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 16 katından daha yakın olmayacağı anlamına geliyor.

NASA 1998’de göktaşını henüz yeni keşfettiğinde “1998 OR2, 1 ila 3 kilometre çapı ile küresel etkilere neden olacak kadar büyük boyutlarda olduğu için potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılıyor” demişti. Yani tehlikeli olarak sınıflandırılmasının tek nedeni boyutu.

29 Nisan 2020’de Dünya’ya…

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesne Çalışmaları Birimi, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla çapı yaklaşık 40 km olan bir asteroidin, 29 Nisan 2020’de Dünya’ya en yakın konumdan teğet geçeceğini duyurmuştu.

1998OR2 unutmamak lazım..

Nisan 2020’de Dünya’nın 6.3 milyon kilometre yakınından geçip yörüngesindeki hareketine devam edecek olan 1998 OR2, bu mesafeden geçmesi halinde Dünya üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacak.

Ancak çok sayıda değişken parametrenin var olduğu yörüngede, asteroidin yörüngesindeki bir değişiklikle Dünya’ya çarpma ihtimali de her zaman varlığını sürdürecek.

Yarkovsky Etkisi

Polonya asıllı gökbilimci Ivan Yarkovsky’nin ortaya koyduğu çalışmaya göre, Yarkovsky Etkisi adı verilen teori gerçekleşebilir ve bir radyasyon kuşağı asteroidin sıcaklığında değişime sebep olarak yönünü değiştirebilir. kıyamet

Yerçekimsel Anahtar Deliği

Yerçekimsel anahtar deliği olarak isimlendirilen başka bir bilimsel gerçek ise, asteroidin bir gezegenin çekim alanına girerek yörüngesinde değişikliğe neden olabileceğini ortaya koyuyor. kıya

DÜNYA TEHLİKEDE Mİ?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (yani NASA) son yaptığı açıklamalar Dünya’ya yaklaşan bir asteroit hakkında bilgi verirken, sosyal medya bu açıklamaları çok konuşuldu. Peki, NASA’nın Hiroşima’ya atılan atom bombasından 15 kat daha güçlü olduğunu söylediği bu göktaşı Dünya’ya çarpacak mı?

2009JF1 kod adlı Asteroit

Dünya’ya her 2000 yılda bir asteroitin isabet ettiğini belirten NASA, şu anda JF1 kod adını verdikleri bir asteroitin mevcut rotasında devam etmesi durumunda Dünya’ya çarpacağını ve bu asteroitin çok yakın zamanda çarpabileceğini belirtti.

Bahsi geçen asteroitin 128 metrelik bir çapa sahip olduğunu belirten yetkililer, mevcut rotasında devam etmesi halinde 6 Mayıs 2022 tarihinde Dünya’ya çarpacağını ve bir şehri birkaç saniye içerisinde yok edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirttiler.

Nasa Uzmanları Açıkladı

Aynı rotasında ilerlemesi halinde yaklaşık 2 yıl sonra Dünya’ya çarpması beklenen asteroitin hangi ülkeye düşeceği hakkında bilgi verilmezken, konuyla ilgili açıklama yapan NASA dışı uzmanlar, JF1 isimli asteroitin teğet geçme ihtimalinin de var olduğunu belirttiler.met

Peki Teyit.org bu olaya ne diyor?

Hepimizin yakından takip ettiği bilgi kirliliğinin hat safata olduğu web dünyasında doğruları bulmamızda ışık olan teyit.org web sitesinde yapılan paylaşıma göre sosyal medyada elden ele gezen bilgiler doğru bilgiler değil. Teyit.org ye göre;

Mısır’daki Keops piramidi kadar büyük..?

2009JF1 isimli asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpacağı iddiası doğru değil. Öngörülere göre bu asteroid en yakın konumda olduğunda bile dünyayla arasında 12 milyon 866 bin 793 kilometre olacak. Ayrıca 2009JF1’nin büyüklüğünün Mısır’daki Keops piramidi kadar olduğu iddiası da yanlış. Asteroidin çapı sadece 13 metre.

Öncelikli risk listesi

2022 yılında dünyaya çarpacağı iddia edilen 2009JF1 isimli asteroid hakkında Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) internet sitesinde detaylı bilgi bulmak mümkün. Buna göre ESA, 2009JF1’i “öncelikli risk” ya da “risk” listesine almamış. kıyamet

ESA’da bir tabloda…

Yine ESA’da yer alan bir tabloda asteroidin dünyaya çarpma olasılığı 1/4464 olarak ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi’nin (UNOOSA) internet sitesinde yer alan konu hakkında bir dosyada ise, 2009JF1’nin 6 Mayıs 2022’de dünyaya çarpma ihtimalinin 1/4500 olduğu aktarılıyor. kıyamet

NASA’nın internet sitesi … KIYAMET

NASA’nın internet sitesinden de 2009JF1 hakkında da bilgiye ulaşılabiliyor. Buna göre asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpma ihtimali Torino Etki Tehlike Ölçeği’ne göre (Torino Impact Hazard Scalesıfır olarak değerlendiriliyor.

Torino Etki Tehlike Ölçeği Nedir?

Dünyaya çarpması muhtemel asteroidlerin kolay sınıflandırılması amacıyla 1999 yılında kullanılmaya başlayan Torino Etki Tehlike Ölçeği, 0-10 arasında değişen bir puanlamadan oluşuyor. 2009JF1’nin de içinde bulunduğu ölçeğin ilk basamağı olan sıfır kategorisi çarpışma ihtimali sıfır ya da sıfır olacak kadar küçük asteroidleri kapsıyor. Kategori 10 ise dünyadaki medeniyeti sonlandırabilecek kadar tehlikeli asteroidler için kullanılıyor.

2009JF1 ‘ in büyüklüğü gerçeklikği KIYAMET

Konu hakkında yapılan paylaşım ve haberlerde 2009JF1’in büyüklüğünün Mısır’da bulunan Keops piramidi kadar olduğu da ifade ediliyor. Ancak bu bilginin de doğru olmadığını söylemek mümkün.

NASA ve ESA’nın internet sitelerinde yer alan bilgilerde 2009JF1’nin çapının 13 metre olduğu ifade ediliyor. Mısır’daki Keops Piramidi’nin yüksekliği 146 metre olduğu düşünüldüğünde arada büyük bir fark olduğu anlaşılabiliyor. Örnek vermek gerekirse dünyaya çarpacağı iddia edilen 2009JF1’nin yaklaşık olarak bir kamyon büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. kıyamet

Ya çarparsa?

Bu 4 bin 500’de 1’lik ihtimalin gerçek olması ve asteroidin dünyaya çarpmasının büyük bir felakete yol açacağını söylemek de zor. NASA’ın İnternet sitesinde yer alan asteroidler hakkındaki bir makalede, büyüklüğü 25 metreden küçük asteroidlerin dünya atmosferine girdiklerinde yanarak yok oldukları ifade ediliyor.

Kıyamet yaklaşıyor mu? Sonuç?

Sonuç olarak 2009JF1 isimli asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpacağı iddiası doğru değil. Ayrıca göktaşı piramit büyüklüğünde değil, sadece 13 metre. Bu iddiaları sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “çarpıtma” kategorisine yerleştirmek mümkün.

Yani uzun lafın kısası…

2020 yılına girmemizle beraber başımıza gelmedik bir felaket kalmadı 29 Nisan da dünyaya meteor çarpması bu noktadan sonra kimseyi şaşırtmaz. Ama gerçekleri ortaya koyduğumuzda bu şu anda 5000 de 1 ihtimal ile imkansıza yakın bir olasılık diyebiliriz. Biz insanların şu anda bu gibi yalan haberlerle uğraşmak yerine konuşmamız gereken düşünmemiz gereken daha önemli konuları var.

Yaşanan bir salgın var dünyada. Bizlerin kendimiz ve çevremiz için yapabileceklerimiz var. Mesela evde kalmak gibi kendi karantinamızı uygulamak gibi ya da dışarıya çıkma zorunda kalıyorsak sosyal mesafeye dikkat etmek ve gerekli tedbirleri almak gibi. Kendinize ve sevdiklerinize dikkat edin Bir videomuzun daha sonuna geldik. Bir sonraki videoda görüşünceye kadar hoş kalın…

 

ÜCRETSİZ ABONE OL.! 
► YA DOĞRUYSA! Yapay Kıyamet Projesi (Zombi) 2020
► Dünya Şokta! Antibiyotik Kıyameti Grip Salgını Zombi Virüsü
► COVID-19 (Corona virüsü) ölümlerinde dikkat çeken artış!

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz. kıyamet

Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.