Dünya’nın En Kısa IQ TESTİ 3 SORU! Wechsler IQ Test

Sıradaki içerik:

Dünya’nın En Kısa IQ TESTİ 3 SORU! Wechsler IQ Test

Antibiyotik direnci tüm dünyada hızla yayılıyor. Antibiyotik kıyameti kapıda. Enfeksiyöz bakteriler belli bir şekilde mutasyona uğradıktan sonra çoğaldıklarında
avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim İnsanları; Bu Mikroplar, Antibiyotik Direnci Yaymaktan Suçlu Buldular

Bu Mikroplar Diğer Bakterilere Antibiyotik Direnci Yayıyor. DİKKAT..!

Antibiyotik direnci tüm dünyada hızla yayılıyor. Antibiyotik kıyameti kapıda. Enfeksiyöz bakteriler belli bir şekilde mutasyona uğradıktan sonra çoğaldıklarında

Antibiyotik direnci tüm dünyada hızla yayılıyor. Antibiyotik kıyameti kapıda. Enfeksiyöz bakteriler belli bir şekilde mutasyona uğradıktan sonra çoğaldıklarında, en güçlü ilaçlara bile dirençli hale gelebilirler.

Ancak araştırmalar, antibiyotik direncinin yayılabileceği konusunda endişe verici bir alternatif yol ortaya çıkardı: diğer canlı bakterilere direncini geçiren bir organizma.

São Paulo’dan 35 yaşında olan bir erkek hasta Haziran 2012’de, sayısız sorunla kendini hastanede buldu.  Deri kanseri teşhisi yanında, ölümcül bakteri enfeksiyonu geçirebileceği söylendi.

Doktorlar kemoterapi, antibiyotik tedavisi ve bakteri öldürmek için tedavi yaptıklarını söyledi. Fakat bir ay içinde mikrop kaynaklı ateş geri döndü.

Hasta iyi bilinen MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus ) ile karşı karşıya kalmıştı. Bu yüzden tıbbi ekip, güçlü bileşik vankomisin “son savunma hattı” antibiyotiklerinden birini kullandı.

Bu MRSA suşu başlangıçta vankomisin’e karşı doğal bir savunmaya sahip değildi. Ancak o yıl Ağustos ayına kadar dayanıklılığı artarak tedaviyi etkisiz hale getirdi.

Bilim insanları daha sonra basit bir mutasyonla direnç elde etmek yerine, MRSA’ya büyük miktarda yeni DNA’nın verildiğini ortaya çıkaracaklardı. Bu genetik kod dizisi içerisinde bakterileri antibiyotiğin yıkıcı çalışmalarından koruyacak proteinlere yönelik talimatlar vardı.

Enterococcus faecalis tipik olarak bağırsaklarımızda yaşayan ve zarar vermeyen bir bakteri (“iyi bakterilerimizden biri”) olarak tanımlanır. Sindirim sistemimiz trilyonlarca tek hücreli organizmaları barındıran mikrobiyal aktivite kovanıdır. Sözde mikrobiyom, sağlıklı bir insan bağırsağının korunması için inanılmaz derecede önemlidir, ancak aynı zamanda faecalis gibi bakterilerin uğursuz tarafını bastırmaya yardımcı olur.

Zayıflamış bağışıklık sistemi olan hastalar antibiyotik tedavisi gördüklerinde, bu istenmeyen taraf gelişebilir. Antibiyotik verildiğinde, doğal olarak savunmasız tüm bakterileri ayırt etmeden temizlerler ve bazen dost canlısı olan bakterilerin çoğunu bağırsak mikrobiyomundan temizlerler.

Çevresinde baskıcı bir komşusu veya onları kontrol altında tutabilecek bir bağışıklık sistemi olmadığından, faecalis ve dirençli bakteriler çoğalır, büyür ve çok geçmeden dirençli ve hastalığa neden olabilecek komşularıyla yakın temas halindedirler.

İnsanlar bir araya geldiğinde, sıklıkla fikirleri dil aracılığıyla paylaşıyoruz. Ancak bakteriler bir araya geldiklerinde DNA kodlu talimatlarla bilgi alışverişinde bulunabilirler. Bu, DNA kopyalarının bir hücreden diğerine hareket ettiği yatay gen transferi olarak bilinir.

Fakat faecalis, evrimsel yolculuğunda bir adım daha ileri giderek antibiyotik direncinin en büyük satıcılarından biri haline geldi.

Bakterilerin, istenmeyen genetik kodlara karşı kendilerini korumak için kullandıkları bir savunma mekanizması, bilim insanlarının şimdi DNA’yı düzenlemek için kullandıkları CRISPR -cas9 sistemidir. Sistem, bakterilerin viral DNA’yı ve diğer potansiyel olarak tehlikeli genetik kodları zarar vermeden önce parçalara ayırması için bir araç olarak ortaya çıkmıştır.

E. faecalis bir zamanlar önemli CRISPR-cas9 sistemini barındırıyordu. Ancak şaşırtıcı bir şekilde savunma mekanizmasını feda etti, böylece her türlü DNA hücrenin duvarları içine girip kalabilecekti. Bu riskli bir stratejiydi. Ama sonuçta, fecalilerin genetik bilgi alanlarını kazanması ve sonradan geçmesi için gerekli olan sistemin kilidini açmaya değdi. Bu kazanç ve değişim tasarımında, faecalis’in MRSA’ya vankomisin direnci sağladığı görülmüştür.

Antibiyotikler modern tıpta kritik bir rol oynamaktadır. Rutin olarak enfeksiyöz hastalıkları tedavi etmek için kullanılırlar, ameliyat sonrası önleyici olarak uygulanırlar ve dünya genelinde ortalama yaşam beklentisinin ortalama 20 yıl artmasına katkıda bulundular.

Bu, antibiyotik direnciyle mücadele türümüzün bugün karşılaştığı en acil sorunlardan biri olmasını sağlar. Yine de, faecalis gibi bakterilerde, bilim insanları, gelişmiş antibiyotik direnci ile ortaya çıkan tehlikeyi arttırmak için toplanan mikropları keşfettiler. Yine de mikropların doğal, içsel direncinin çoğu gizemli olarak kalır.

Herhangi bir yedeği olmayan bir DNA parçası ideal bir ilaç hedefi olacaktır. Neyse ki, laboratuardaki bu hayati parçaları, DNA segmentlerini aşamalı olarak silerek tespit edebiliyoruz.

Birer birer her bir silme, E. faecalis’in hayatta kalabilmesi için kritik öneme sahip olan genetik kodun önemli bölümlerini belirlemeye bize bir adım daha yaklaştıracak. Bu bize avantajlı fırsatçı patojene karşı lehimize çevirebileceğimize ve sonunda dağıtıcıyı oyundan çıkarabileceğimize emin oluyor.

Bu videoları da izlemelisiniz;
DİKKAT Büyük Marmara Depremi için 
2019 Kehanetleri Gerçekleşti Zaman Yolcusu Noah 
Hayvanlar Neden DÖNÜYOR?
NEDEN Tarihçilerimiz Kripto YAHUDİ 
Sır Gibi Gizlenen Türk Tarihi 
Youtube kanalımızdaki diğer popüler videolardan bazıları ;
51. BÖLGE Baskını – Pentagon UFO itirafı ve UZAYLILAR
Göz perdesi kalkarsa ne görürüz? 
36 Saat 80 Milyon Kişi! Antibiyotik Kıyameti 
Bu Tarihlere Dikkat! Büyük İstanbul Depremi ! 
Türkiye’de Meleklerin Yaşadığı Yeraltı Şehri 

Bu video Canon Eos M50 ile 4K çekilmiştir. Montaj ise 4k UHD olarak Filmora9 ile yapılmıştır. Video süresi: 2:46

Youtube kanal gelirlerimiz çeşitli bağış kampanyalarına harcanmaktadır;
– Fidan Bağışı Yaptık https://youtu.be/VHNP74kPk8w

BAKMIŞ YOUTUBE’da

YouTube kanalları arasında yer alan ve her gün abone sayısını hızla arttıran BAKMIŞ YouTube kanalı sizlere birbirinden ilginç içerikleri en iyi şekilde sunmaktadır. Video içeriklerinde teknoloji haberleri, bilim haberleri, komple teorileri, gizli bilgiler, kehanetler, gizemli olaylar youtube, merak edilen arkeoleji çalışmaları. Gizli tarihi bilgiler, mitler, efsaneler, paranormal olaylar, uzay ve uzay bilimi… Antik medeniyetler hakkında araştırmaları ve daha fazlasını sizlere en açıklayıcı şekilde sunmaktadır.

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Birbirinden farklı içerikleri ile sizlerde son dakika gelişmelerini ve haberleri buradan takip edebilirsiniz. Sizlerde bu ailenin bir parçası olmak için hemen aşağıdaki abone ol butonundan kanalımıza abone olabilirsiniz. Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Diğer kategorilerimize de göz atın; Komple Teorisi, Gizemli Olaylar, İlginç Bilgiler, Bilinmeyenler… 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.