doğaüstü güçlere sahip tuhaf efsanevi yaratıklar

Sıradaki içerik:

doğaüstü güçlere sahip tuhaf efsanevi yaratıklar

Bütün NATO Ülkeleri Güçlerini Birleştirip Tek Bir Ülke Olsaydı Ne Olurdu?

132 okunma — 08 Mart 2022 15:56
Bütün NATO Ülkeleri Güçlerini Birleştirip Tek Bir Ülke Olsaydı Ne Olurdu?

NATO ya da Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, 4 Nisan 1949 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askeri bir ittifaktır.

Başta ABD, Norveç ve Türkiye olmak üzere dünyada toplamda 30 adet NATO ülkesi bulunuyor. Bunların herhangi birine bir saldırı geldiği zaman NATO devreye giriyor ve düşmana karşı birlik olunuyor. Peki bu birliğe üye olan bütün ülkeler tek bir NATO devleti olarak birleşseydi nasıl bir güce sahip olabilirdi?

Öncelikle büyüklük bazında toplam yüz ölçümü 24,650,000 km² olurdu. Böylece dünyanın en büyük ülkeleri arasında lider sırada yer alırdı. NATO devletinde yaşayan toplam insan sayısı ise 972.000.000 üzerinde olurdu. Bu nüfus sayesinde ise dünya sıralamasında en kalabalık 3. ülke konumuna gelirdi. 

NATO’nun En Kalabalık 10 Şehri

NATO'nun En Kalabalık 10 Şehri

sırasıyla:

 1. New York
 2. Melekler 
 3. İstanbul
 4. Paris 
 5. Londra
 6. Şikago
 7. Washington DC
 8. Dallas
 9. San Francisco
 10. Miami

Buna göre, ülkenin baş kenti en büyük şehir olan New York olarak seçilirdi. Ekonomi alanına baktığımızda toplam gayri safi yurtiçi hasılası 39,000,000,000,000$ civarında olurdu. Yani bu toplam parayla en büyük ekonomileri geçerek listede 1. sırada yer alırdı. Bir NATO vatandaşının kişi başına düşen yıllık geliri ise ortalama 40,123$ oldurdu. Bu yıllık gelir ile kişiye göre ülkeler sıralamasında İsrail’in ardından 21. sırada yer alırdı. Yani NATO vatandaşlarının çoğunluğu zengin insanlardan oluşurdu. 

NATO Etnik Grup Dağılımı

NATO Etnik Grup Dağılımı

Etnik gurplarda nüfusun yaklaşık yüzde 35’ini amerikalılar, yüzde 11’ini fransızlar, yüzde 9.3’ünü almanlar, yüzde 8.7’sini türkler, yüzde 7.6’sını ingilizler, yüzde 6.3’ünü italyanlar, ve yüzde 22,1’ini ise diğer gruplar oluştururdu. Bu durumda resmi diller sırasıyla,

İngilizce 

Fransızca 

Almanca

Türkçe 

İtalyanca

Olmak üzere toplam 5 dil tanınırdı. Dini inançlar konusunda nüfusun yaklaşık yüzde 87’lik kısmı Hristiyanlık, yüzde 10 İslamiyet, ve geri kalan yüzde 3’lük kısımda ise diğer dinler yer alırdı. Yani bu tabloya göre NATO devleti dünyanın en büyük hristiyan ülkesi olurdu. Resmi dinleri ise büyük bir ihtimalle olmaz ve laik bir şekilde yönetilirdi. 

NATO’nun Askeri Gücü

NATO'nun Askeri Gücü

NATO’nun askeri alanda daimi ve çok güçlü bir ordusu bulunurdu. Aktif ve yedekler dahil toplam asker sayısı 12.000.000 üzerinde olurdu. Bu sayede dünyanın en büyük askeri ordusuna sahip olurdu. Ordusuna yatırım yaptığı toplam askeri bütçesi ise 1.120.000.000.000$ civarında olur ve buna göre askeri bütçede lider sırada yerini alırdı.

NATO’nun nükleer güç olarak toplam atom bombası 7.600’den fazla olurdu. Bu sayede dünyanın hem nükleer hem de süper bir güç olarak en devasa ülkesi olurdu. 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.