Maya Uygarlığı – Mayalar Hakkında Duymadığınız Gizemli Bilgiler

Sıradaki içerik:

Maya Uygarlığı – Mayalar Hakkında Duymadığınız Gizemli Bilgiler

Dünyada Petrol Ne Zaman Bitecek – Yaklaşan Petrol Krizi

367 okunma — 18 Ekim 2021 03:32

Günümüzde en çok kullanılan yakıt olan petrol, ulaştırma, sanayi, enerji, konut ve tarım alanlarında yoğun olarak kullanılıyor. Ayrıca petrol, adını Yunanca-Latince’de taş anlamına gelen “petra” ile yağ anlamına gelen “oleum” sözcüklerinden almaktadır.

Yaklaşan Petrol Krizi

Petrol rezervlerinin tükenme riskine karşı alternatif bulma çalışmaları da hızla devam ederken, sektör temsilcileri, akademisyenler, AB Komisyonu ve diğer kuruluşların çalışmalarında, petrole uzun vadeli alternatif bulunması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Petrol Yakıt Doğalgaz Kömür dünyada petrol ne zaman bitecek - yaklaşan petrol krizi

dünyada petrol ne zaman bitecek – yaklaşan petrol krizi

Petrol halk arasında, yalnız belirli bir yakıt (benzingazyağıdizel – motorinmotor yağıfuel oil) olarak bilinmesine rağmen, aslında petrol kelimesi doğal halde bulunan ve yeraltından çıkarılan işlenmemiş ham petrol anlamına gelmektedir.

Petrol Ne Zaman Bitecek?

Günümüzdeki verilere göre, günde ortalama 98 milyon 272 bin varil petrol tüketiliyor. Bu tüketim oranı ise, her yıl artarak ilerliyor. Verilere göre, kömür 114 yıl, doğalgaz 57 yıl, petrol ise ortalama 30 yıl içinde tükenecek. Dünyada bir günde bin yıllık bir fosil yakıt oluşumu tüketilmektedir. Yani, tüketilen yakıt üretilenin 300 bin katı kadardır.

Şunları da beğenebilirsiniz:

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.