Kıyamet alametlerinden biri değil Nasa açıkladı! Mini buzul çağına hazır olun!

2020’de buz gibi dondurucu soğuk hava dalgası etkisini hissettierecek. Küresel iklim değişikliği ve dünya gerçekleri… Uzmanlar uyarıyor. Bu kış diğer kışlar gibi olmayacak. 2020’de ne olacak? Kehanetler ve bilimsel araştırmalar.

Mini buzul çağı GELİYOR!

Mevsimlerin düzensizliği, küresel ısınma ve doğanın intikam alması. İnsanın kendi eliyle yaşadığı çevrenin dengesini bozması. Bir doğal denge var. Doğa kendi kendini iyileştirme çabasında. Bu zamana kadar hep bunu yaptı. Mini buzul çağı bunlardan biri. Küresel ısınmayı durdurabilecek bu doğa olayı ise bu sene itibariyle başlayacağı iddaa ediliyor. Doğa doğal dengeyi kurmaya çalışıyor. Bu dengeyi bozan ise insanoğlu… Bilim dünyasında başlıyor bu dengesizlik. Raporlar birbirini tutmuyor. Bir tarafta küresel ısınma artıyor diyenler diğer tarafta ise küresel iklim değişikliği nedeniyle mini bir buzul çağına giriyoruz diyenler. Bir takım bilim insanları ise güneşteki aktivitelerin azalmasıyla 2020-2030 yılları arasında beklenen “mini buzul çağı”, küresel ısınmaya çare olarak görüyor. Hesaplamalara göre, güneşin manyetik dalgalarının azalmasıyla 2020-2030 yılları arasında hava sıcaklıklarında ciddi bir düşüşün görüleceği, bunun da 1600 ve 1700’lü yıllardaki gibi küçük buzul çağı dönemine benzer bir sürecin yaşanmasına neden olacağı tahmin ediliyor. NASA’dan ise korkutan uyarı çoktan geldi: Güneş lekeleri kaydedilmiş en düşük seviyede. Gezegenimiz bu yıl itibariyle bir Mini Buzul Çağı döneme giriyor. Diyor..

Buzul Çağı Nedir?

Buz çağı ya da daha net tanımıyla buzul çağı. buzul çağları veya pleistosen yeryüzü ve atmosfer sıcaklığının uzun süren bir dönem boyunca azalarak kıtasal, kutup ve alp buzullarının genişlemesi ve varlığını sürdürmesidir.

Günümüzden yaklaşık olarak 18 bin yıl önce en üst noktasına erişen “son buzul çağı” bundan yaklaşık olarak 10.000 yıl önce sona erdi ve yerküre ısınmaya başladı. Bu ısınma süreci halen devam etmektedir. Doğal döngünün devam etmesi halinde Yeryüzünün yeniden soğumaya başlamış olması gerekirken insanın kullandığı fosil yakıtlar, karbondioksit, metan vb. sera gazlarının salınımı nedeniyle atmosfer ısısının artışına bağlı küresel ısınma devam ettiğinden en azından yakın bir gelecekte bir buzul devri öngörülmemektedir. Diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü gerçekler öyle değil. Doğada doğal bir denge var. Doğa kendi kendini iyileştirme çabasında. Bu zamana kadar hep bunu yaptı. Mini buzul çağı bunlardan biri. Mini dememizdeki hususta bu 10bin yıl önceki gibi buzul çağının içine girmiyoruz. Uzmanlara göre belli bölgelerde etkisini çoğaltacak ve sadece 10 yıl gibi bir sürede gelişip son bulacak. Peki bu kötü mü derseniz eğer son yayınlanan küresel ısınma raporlarına bakarsak eğer küresel ısınmadan dolayı yaşanacak kötü senaryoları ileri tarihlere iteleyebilir.

Amerika da yaşanan soğuklar

Geçen sene Amerika da yaşanan soğukları hepimiz neredeyse biliyoruz. Niagara şelalesi bile donmuş -35 dereceyi bulan soğuk hava dalgası abd yi resmen felç etmişti. O kadar soğudu ki hava camlar bile aşırı soğuklar nedeniyle çatlamaya başlamıştı. Kar yağışı ise belli bölgelerde 2 günde 2 metre kalınlığa ulaşmıştı.  Çoğu bölgelerde nefes almak bile çok zor hale gelmişti.

Türkiye, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarına göre, iklim değişikliğinden en fazla etkilen