Hasankeyf te 150 yıllık çarşı çıktı! Heyecanlandıran Keşif

Sıradaki içerik:

Hasankeyf te 150 yıllık çarşı çıktı! Heyecanlandıran Keşif

Kıyamet için TARİH VERİLDİ 6 MAYIS 2022 – 2020
avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

GÖKTAŞI ÇARPACAK MI?

Tüm dünya NASA’nın yaptığı açıklamayı konuşuyor. NASA, Dünya’ya yaklaşmakta olan bir asteroid olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bu gök taşının rotasında sapma olmazsa 2022’de Dünya’ya çarpacak. TAM TARİHİ 6 MAYIS 2022. JF1 adı verilen gök taşı, Mısır’daki Keops Piramidi büyüklüğünde olduğu söyleniyor. İddaalar bir anda tüm sosyal medyayı sallarken teyit.org ise bu bilgilerin tamamen hatalı olduğunu dile getirdi. Peki gerçekler ne?

DÜNYA TEHLİKEDE Mİ?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (yani NASA) son yaptığı açıklamalar Dünya’ya yaklaşan bir asteroit hakkında bilgi verirken, sosyal medya bu açıklamaları çok konuşuldu. Peki, NASA’nın Hiroşima’ya atılan atom bombasından 15 kat daha güçlü olduğunu söylediği bu göktaşı Dünya’ya çarpacak mı?

2009JF1 kod adlı Asteroit

Dünya’ya her 2000 yılda bir asteroitin isabet ettiğini belirten NASA, şu anda JF1 kod adını verdikleri bir asteroitin mevcut rotasında devam etmesi durumunda Dünya’ya çarpacağını ve bu asteroitin çok yakın zamanda çarpabileceğini belirtti.

Bahsi geçen asteroitin 128 metrelik bir çapa sahip olduğunu belirten yetkililer, mevcut rotasında devam etmesi halinde 6 Mayıs 2022 tarihinde Dünya’ya çarpacağını ve bir şehri birkaç saniye içerisinde yok edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirttiler.

Nasa Uzmanları Açıkladı

Aynı rotasında ilerlemesi halinde yaklaşık 2 yıl sonra Dünya’ya çarpması beklenen asteroitin hangi ülkeye düşeceği hakkında bilgi verilmezken, konuyla ilgili açıklama yapan NASA dışı uzmanlar, JF1 isimli asteroitin teğet geçme ihtimalinin de var olduğunu belirttiler.

29 Nisan 2020’de Dünya’ya…

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesne Çalışmaları Birimi, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla çapı yaklaşık 40 km olan bir asteroidin, 29 Nisan 2020’de Dünya’ya en yakın konumdan teğet geçeceğini duyurmuştu.

1998OR2 unutmamak lazım..

Nisan 2020’de Dünya’nın 6.3 milyon kilometre yakınından geçip yörüngesindeki hareketine devam edecek olan 1998 OR2, bu mesafeden geçmesi halinde Dünya üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacak.

Ancak çok sayıda değişken parametrenin var olduğu yörüngede, asteroidin yörüngesindeki bir değişiklikle Dünya’ya çarpma ihtimali de her zaman varlığını sürdürecek.

Yarkovsky Etkisi

Polonya asıllı gökbilimci Ivan Yarkovsky’nin ortaya koyduğu çalışmaya göre, Yarkovsky Etkisi adı verilen teori gerçekleşebilir ve bir radyasyon kuşağı asteroidin sıcaklığında değişime sebep olarak yönünü değiştirebilir. kıyamet

Yerçekimsel Anahtar Deliği

Yerçekimsel anahtar deliği olarak isimlendirilen başka bir bilimsel gerçek ise, asteroidin bir gezegenin çekim alanına girerek yörüngesinde değişikliğe neden olabileceğini ortaya koyuyor. kıyamet

Peki Teyit.org bu olaya ne diyor?

Hepimizin yakından takip ettiği bilgi kirliliğinin hat safata olduğu web dünyasında doğruları bulmamızda ışık olan teyit.org web sitesinde yapılan paylaşıma göre sosyal medyada elden ele gezen bilgiler doğru bilgiler değil. Teyit.org ye göre;

Mısır’daki Keops piramidi kadar büyük..?

2009JF1 isimli asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpacağı iddiası doğru değil. Öngörülere göre bu asteroid en yakın konumda olduğunda bile dünyayla arasında 12 milyon 866 bin 793 kilometre olacak. Ayrıca 2009JF1’nin büyüklüğünün Mısır’daki Keops piramidi kadar olduğu iddiası da yanlış. Asteroidin çapı sadece 13 metre.

Öncelikli risk listesi

2022 yılında dünyaya çarpacağı iddia edilen 2009JF1 isimli asteroid hakkında Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) internet sitesinde detaylı bilgi bulmak mümkün. Buna göre ESA, 2009JF1’i “öncelikli risk” ya da “risk” listesine almamış. kıyamet

ESA’da bir tabloda…

Yine ESA’da yer alan bir tabloda asteroidin dünyaya çarpma olasılığı 1/4464 olarak ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi’nin (UNOOSA) internet sitesinde yer alan konu hakkında bir dosyada ise, 2009JF1’nin 6 Mayıs 2022’de dünyaya çarpma ihtimalinin 1/4500 olduğu aktarılıyor. kıyamet

NASA’nın internet sitesi … KIYAMET

NASA’nın internet sitesinden de 2009JF1 hakkında da bilgiye ulaşılabiliyor. Buna göre asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpma ihtimali Torino Etki Tehlike Ölçeği’ne göre (Torino Impact Hazard Scalesıfır olarak değerlendiriliyor.

Torino Etki Tehlike Ölçeği Nedir?

Dünyaya çarpması muhtemel asteroidlerin kolay sınıflandırılması amacıyla 1999 yılında kullanılmaya başlayan Torino Etki Tehlike Ölçeği, 0-10 arasında değişen bir puanlamadan oluşuyor. 2009JF1’nin de içinde bulunduğu ölçeğin ilk basamağı olan sıfır kategorisi çarpışma ihtimali sıfır ya da sıfır olacak kadar küçük asteroidleri kapsıyor. Kategori 10 ise dünyadaki medeniyeti sonlandırabilecek kadar tehlikeli asteroidler için kullanılıyor.

2009JF1 ‘ in büyüklüğü gerçeklikği KIYAMET

Konu hakkında yapılan paylaşım ve haberlerde 2009JF1’in büyüklüğünün Mısır’da bulunan Keops piramidi kadar olduğu da ifade ediliyor. Ancak bu bilginin de doğru olmadığını söylemek mümkün.

NASA ve ESA’nın internet sitelerinde yer alan bilgilerde 2009JF1’nin çapının 13 metre olduğu ifade ediliyor. Mısır’daki Keops Piramidi’nin yüksekliği 146 metre olduğu düşünüldüğünde arada büyük bir fark olduğu anlaşılabiliyor. Örnek vermek gerekirse dünyaya çarpacağı iddia edilen 2009JF1’nin yaklaşık olarak bir kamyon büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. kıyamet

Ya çarparsa?

Bu 4 bin 500’de 1’lik ihtimalin gerçek olması ve asteroidin dünyaya çarpmasının büyük bir felakete yol açacağını söylemek de zor. NASA’ın İnternet sitesinde yer alan asteroidler hakkındaki bir makalede, büyüklüğü 25 metreden küçük asteroidlerin dünya atmosferine girdiklerinde yanarak yok oldukları ifade ediliyor.

Kıyamet yaklaşıyor mu? Sonuç?

Sonuç olarak 2009JF1 isimli asteroidin 2022 yılında dünyaya çarpacağı iddiası doğru değil. Ayrıca göktaşı piramit büyüklüğünde değil, sadece 13 metre. Bu iddiaları sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “çarpıtma” kategorisine yerleştirmek mümkün.

Peki neden böyle bir haber yapıldı? Nasa’nın amacı ne? Son zamanlarda yapılan peş peşe açıklamalar, tüm dünya ülkelerinin  bir anda karışması. Tüm dünyada konuşulan kasım komplo teorilerinin ileri tarihlere alındığı iddiaları gerçekten neler oluyor? Düşüncelerinizi yorum bölümüne bekliyorum bu konular hakkında yeni videolardan haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın. kıyamet

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz. kıyamet

Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Diğer kategorilerimize de göz atın; Komple Teorisi, Gizemli Olaylar, İlginç Bilgiler, Bilinmeyenler

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.