Makalede Neler Var?

Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler, Avusturya doğumlu Alman politikacı, siyasi lider, teorisyen ve devlet adamı olan Hitler ayrıca, yirminci yüzyılın en bilinen diktatörüdür. Hitler, ülkedeki bütün aksaklıkların nedeni olarak Yahudileri ve Çingeneler gibi bazı azınlıkları gösteriyordu.

Nazi Almanyası

Nazi Almanyası, Almanya’nın 1933 ile 1945 yılları arasında, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi idaresi altında, tek parti rejimine dayalı yönetim sistemiyle “Führer” unvanlı hükûmet ve devlet başkanı Adolf Hitler’in liderliğinde egemenlik sürdüğü döneme verilen isimdir.

Nazilerin Korkunç İnsan Deneyleri

Kimyasal Silah Deneyleri:

1943 ve 1944 yıllarında üç ay boyunca Buchenwald toplama kampındaki esirlerin üzerinde fosfor yanıkları oluşturan bombalar denendi ve sonra çeşitli ilaçlarla tedavi yöntemleri arandı. Bir çok esir ağır yaralandı.

İçilebilir Deniz Suyu Deneyleri:

Deniz suyu içilebilir hale getirmenin yollarını bulmak için Dachau’daki esirler üzerinde deneyler yapıldı. Denekler, su, deniz suyu, işlenmiş deniz suyu ve tuzsuz deniz suyu olmak üzere dört farklı gruba yerleştirildi. Bir miktar deniz suyu alanlar şiddetli ishal, konvülsiyon, halüsinasyon, delilik ve ölümle yüzleştiler.

Sıtma Deneyleri:

Üç yıldan uzun bir süre, sıtma tedavisi için Dachau toplama kampında 1000’den fazla esir üzerinde bir dizi deney yapıldı. Sağlıklı esirler sivrisinekler veya bu sivrisineklerden alınan virüslerle hastalıklı oldular. Sonra bu mahkumların üzerinde çeşitli ilaçlar denendi ve bir çoğu öldü.

Nazi Almanyası Naziler Hitler Nazi İnsan Deneyleri Pervitin
Nazi Almanyası Naziler Hitler Nazi İnsan Deneyleri Pervitin

Pervitin, ana maddesi metamfetamin olan ve 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından, askerlere güç ve enerji vermesi için kullanılan bir ilaçtır. Pervitin, ciddi miktarda metamfetamin içeren uyarıcı bir ilaçtır.

Almanlar yanı başlarındaki düşmanlarını düşürmek istiyorlardı. Bunun için de Alman ordusuna dinamizm ve savaş hırsı aşılayacak ve düşmanı şaşırtarak yok etmelerini sağlamak amacıyla gizli bir ilaç geliştirme çalışmaları ilaca verilen “D-IX” kod adıyla başlatıldı. İlacın geliştirilmesi için Berlin’in kuzeyinde bulunan Sachsenhausen toplama kampı ve kamptaki azınlık gruplar seçildi, ardından deneyler başladı. Pervitin ilacının verildiği kişilerde ilk gözlemlenen etki 20 kilogramlık yükler ile 100 kilometreden uzun mesafelere hiç dinlenmeden yürüyebilmeleri olmuştu. Bir farmokolojist Pervitin hakkında “Amaç; sıradan askerleri, denizcileri ve havacıları süper kapasiteye sahip robotlara dönüştürmekti.” diyor. Berlin Askeri Tıp Akademisi’nden Otto Ranke, Pervitin projesinin arkasındaki isimdi. Otto Ranke ilacın kullananlarda özgüvenin ve kendini farkındalığın arttığını bulmuştu. Savaşın en kanlı olduğu doğu cephesinde çok sayıda asker bu ilacı kullanmıştı. Ocak 1942’de 500 askerden oluşan bir grup, -30 derece sıcaklıkta Kızıl Ordu tarafından kuşatılmıştı ama Pervitin sayesinde -30 derecede bile kendilerini çok iyi hissettiklerini söylemişlerdi. Bu anlattığımız etkiler dışında askerleri dinç tutması, askerlerin acı hissetmemelerini sağlaması ve 36 saate kadar uykusuzluğu önlemesi gibi etkileri de mevcuttur. Bu nedenlerle Alman ordularındaki birliklere toplamda 1939 ile 1945 yılları arasında 200 milyon hap dağıtılmıştır.

 Şunları da beğenebilirsiniz:

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz