Makalede Neler Var?

Rüyaları Kontrol Etmek Mümkün müdür?

Rüyaları yönlendirebilme yeteneği daha çok bilimkurgu filmlerinde görülse de rüyaları kontrol etme ya da en azından etkileme teknikleri uyku ile ilgili araştırmalara da konu oluyor.

Kontrol edilebilir rüyalar ile ilgili gözlemlerini yazıya geçirmiş olan Aristo’dan beri bilinen bu olgu, “rüyada olduğunun farkında olmak” olarak tanımlanabilir.

Araştırmacılar böyle rüyaların isteyerek görülemeyeceğini, ancak farklı yöntemlerle görme olasılığının artırılabileceğini söylüyor. Peki siz rüyanızı kontrol edebilir misiniz? Sağ üst köşedeki anketimize katılmayı unutmayın.

Bu videonun sonuna geldiğiniz an büyük ihtimalle bu işi başarabileceksiniz onun için dikkatle izlemenizi öneririm.

Beynimizle ilgili çözülemeyen birçok şey olduğu gibi rüyalar hakkında da bilinmeyenler karanlık bir sır gibi varlığını devam ettirse de rüyaların kontrol edilebildiği bir gerçektir. Ancak bu hop diye olacak bir şey değil, bazı çalışmalar ve egzersizler gerekiyor. Kimileri ise bunları yapmadan rüyalarını kontrol edebildiğini söylemiş ya da araştırdığında bunu fark etmiştir.

Rüya Farkındalığı – Lusid Rüya Nedir?

Yapılan araştırmalarla rüyaların bilinçli olabileceği ve tasarlanabileceği bile kanıtlanmıştır. Hepimizin başına gelmiştir. Rüyadayken ben rüyadayım deme durumu. Belki de buna ufak bir örnektir bu.

İşte bu rüyada iken rüyada olduğunun farkında olma durumunu uzatmak, kontrol etmek ve bilinçli olarak gerçekleştirmeye lusid rüya denir.

Lusid Rüya Teknikleri

Lusid rüyanın bazı teknikleri vardır. Bu tekniklerden, Kontrol edilebilir rüyaların olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsedeceğim sizlere ama ilk önce yapılmış bir deneyden bahsedeceğim ki olayı daha iyi anlayabilelim sizde bu videoda bahsedilen metodlardan kendinize uygun olanı seçip uygularsanız başarıya ulaşacaksınız buna eminim sizde inanın ilk önce.

Rüyaları Kontrol Etmek için yapılan ARAŞTIRMA ve SONUÇLARI

Avustralya Adelaide Üniversitesi’nde yapılan araştırma rüyaları kontrol etmenin üç yolunu test etti.

47 katılımcı ile gerçekleştirilen deneyde, bilim insanları üç rüya kontrol etme tekniğini ve bu tekniklerin yan etkilerini test etti.

İki hafta boyunca gözlemlenen katılımcılardan ilk hafta normal uyku düzenlerinde uyumaları ve rüyalarını not etmeleri istendi. İkinci hafta rüya kontrol etme teknikleri denendiğinde, katılımcıların yüzde 17’sinin rüyasını kontrol etmede başarılı olduğu görüldü.

İlk teknikte kişi çevresini sürekli kontrol ederek bulunduğu ortamın gerçek olmadığını anlamaya çalışıyor.

İkinci teknikte kişi uykudan beş saat sonra uyanıyor ve tekrar uykuya dalıyor.

Son ve en etkili yöntemde ise kişi REM evresinde, uyku ve uyanıklık arasındaki rüyaların en fazla görüldüğü evre, uyanıyor ve tekrar uykuya daldığında rüya görürken gördüğünün rüya olacağına dair kendini telkin ediyor.

Rüyaları Kontrol Etmek

Rüyaların kontrol edilebilmesi için bilincimizin kendini uyarması gerekir. Tıpkı şu hepimizin başına gelen, ben rüyadayım uyarısı gibi…

Bununla kalmayıp içinde bulunduğu gerçekliği sorgulaması gerekir. Evet, şu an ben uçuyorum ama bu bir rüya ve gerçek değil demek gibi…

Öncelikle sabırlı olmak gerekir. Yani bu işin asıl püf noktası. Daha önce hiç rüyasını kontrol etmemiş birinin ilk denemesinde lusid rüya görmesi yüksek bir olasılık değildir.

Rüyalarınızı kontrol etmek istiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın ve pes etmeyin. Bilincinize güvenin ki size rüyada da kendisini açsın.

Lucid Rüyayı Ne Kadar Sürede Başarabilirim!

Bu işi başarma süreniz tamamen size bağlı olup kişiden kişiye değişir ama düzenli meditasyon yapanların bir adım önde olduğunu da belirtmek de fayda var.

REM Uykusu

Bilinmektedir ki normal uyku sırasında beyin fonksiyonları yavaşlar fakat REM olarak adlandırılan uyku evresinde beyin hızlanır ve normal fonksiyonlarında çalışır.

İşte Rüya, bu evrede görülür. Bu süreçte rüyada olduğunuzu fark ederseniz kendi rüyanıza müdahale edebilirsiniz. Ama tabi ki bu o kadar da söylendiği kadar kolay değildir.

Bu arada REM olarak adlandırılan uyku evresinde  gerçek yaşantınızda karşılaştığınız sorunlara rüyanızda farklı senaryolarla çözüm üretebilmeniz de mümkündür.

Lüsid rüya nedir?

Rüya esnasında rüyada olduğunun farkına varmaktır. Türkçe’de karşılığı berrak rüya ya da rüya kontrolü olan lucid dream, ilk olarak Frederick Van Eden tarafından tespit edilmiştir. İlk bilinçli rüyasını en yakın arkadaşının ölümünden sonra gerçekleştirmiştir. Ölü arkadaşına rüyasında sen ölüsün, o zaman bu bir rüya dediği için bilinçli rüyayı tespit etmiştir. Bu gibi bir anı başarırsak eğer hayal gücümüzün de sınırını aşabiliriz. Gözlerimizi kapatıp bilinçli olarak kurduğumuz hayalleri rüyamızda görmek ve buna yön vermek kesinlikle farklı bir deneyim olacaktır.

Rüyanızı nasıl kontrol edeceğinizden size bahsetmeden önce hepinizin büyük ihtimal yaşadığı ve benimde oldukça fazla yaşadığım bir durumu sizlere belirtmek istiyorum ki eğer daha önce bu gibi lüsid ya da astral deneyimi yaşamış yada denemiş kişiler bunu genelde çok yaşıyor diğer videolarımın altında oldukça fazla yorum olarak yazıldı.

Tam uykuya dalma esnasında ya da uykunuzun en derin yerinde düşme hissi hiç yaşadınız mı?

Korkulacak bir şey yok bende oldukça fazla oluyor bu 😊 Aslında siz o anda hatırlamasanız bile çok derin rüyalar içerisinde ya da astral de ki gibi vücudunuzdan ayrılmış oluyorsunuz. İşte tam o düşme anını hissettiğinizde düşüyorsunuz ama vücudunuza genelde bu tip durumlar olduğunda olumsuz rüyalar ya da sizi korkutacak olaylar görmüş oluyorsunuz ve zihniniz bu anıyı direk olarak siliyor ve siz hatırlamıyorsunuz.

Şahsen ben hiçbir zaman bu düşme durumunda hiçbir şey hatırlayamadım. Şimdi gelelim asıl meseleye.

Rüya kontrolü için fiziki şartlar nasıl olmalıdır?

 • Odanın havası temiz olmalıdır. Uyumadan buna dikkat edin.
 • Yatak rahat olmalıdır.
 • Rahat pozisyonda uyuyun.
 • Oda sıcaklığı da uygun ayarlanmalıdır. Ne sıcak nede soğuk

Nasıl Lüsid yani berrak rüya görülebilir?

1.Yöntem: İlk olarak yapmanız gereken sabah kalktığınızda hatırlayabildiğiniz rüyaları bir not defterine yazmak olsun. Unutmayın ki hatırlayamadığınız ama gördüğünüz rüyalar da olabilir. Mecburen bunların varlığını ve ne olduğunu bilemiyoruz. Yine de hatırladıklarınızı yazmanız şu faydayı sağlayacak. Rüya aklınızda kalacak ve ben bunu görmüştüm, bu rüya diyeceksiniz. Böylece rüyada olduğunuzu basit bir şekilde anlayabileceksiniz.

2.Yöntem: Kendinize bir renk veya bir nesne belirleyin. Tıpkı Inception filmindeki totem gibi… Belirlediğiniz rengin mavi olduğunu varsayalım. Bu rengi gördüğünüzde ben rüyada mıyım sorusunu kendinize sorarak deneyler yapın. Çevrenizdeki şeylerin mantığa uygun olup olmadığını düşünün. Aynı şeyi bir nesne için de yapabilirsiniz. Her zaman taktığınız bir bileklik ya da bir saat gibi…

3.Yöntem: Kendinizi lücid rüya görmeye çalışarak uyumaya şartlayın. O sırada bir nesne veya bir kişi düşünülebilir. Hayal ettiğiniz için düşünceleriniz uykuya daldığınızda rüyaya dönüşecektir. Vazgeçmeyin, her uyku öncesinde bunu deneyin.

4.Yöntem: Kulaklığınızı takın ve yatmadan önce sevdiğiniz bir müziği açın. Bu müzik artık size rüyayı hatırlatan bir müzik olacaktır. Rüya görmeye başladığınızda müziği duyduğunuzda rüyada olduğunuzun ayrımına varabilirsiniz.

5.Yöntem: Bir rüya esnasında uyandıysanız aynı rüyayı tekrar görmeye çalışın. Artık onun bir rüya olduğunu bilerek uyuduğunuz için rüyanın kontrolünü ele geçirmek kolaylaşacaktır.

Unutmayın lucid rüyayı bir kere başarı ile gerçekleştirmeniz, sonrası için gerekli olan motivasyonunuzu sağlayacaktır.

Rüya kontrolündeki temel yöntemler bunlar olmakla birlikte kişilerin deneyimleri sonucu geliştirdiği kendi yöntemleri de olabilir.

 Lucid rüyanın zararları nelerdir?

Kişinin kendini ne kadar kaptırdığıyla ilgilidir.

 • Uyku düzeni bozulabilir.
 • Dünyadan kendisini soyutlayabilir.
 • Mutsuz olan biri için sanal dünya, gerçek dünyadan daha cazip gelecektir ki şu anda insanlar için sanal dünya ne yazık ki gerçek dünyadan daha caziptir kişi için çünkü kontrol tasarlama tümüyle sizlerin ellerindedir aslında.
 • İşinde verimliliği düşebilir.
 • Rüyadaki yaşantı dünyaya yansıtılmaya çalışabilir ve bu olumsuz sonuçlara yol açabilir.
 • Rüya istenildiği gibi gitmezse kişinin psikolojisi bozulabilir.
 • Aşırı uyuma isteği oluşması da rüya kontrolünün zararlarından biridir.
 • Aynı zamanda uyku süresi uzar ve fazla uyumanın yararlı olmadığı bilinmektedir şahsen ben sadece ortalama 5 saat uyuyorum.

Bu durumlar sonucunda ciddi hastalıklar oluşabilir. Bu yüzden dikkatli olmak ve herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olanların denememesi en iyisidir.

Lusid Rüyanın Faydaları Nelerdir?

 • Yaşantınızdaki sorunlara çözüm üretebilirsiniz.
 • Görüşemediğiniz birini rüyanızda görebilirsiniz.
 • Normal yaşamda yapılması zor veya imkansız olan eylemleri yapabilirsiniz.
 • En önemlisi de çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bir videomuzun daha sonuna geldik… Video hoşunuza gittiyse paylaşmayı unutmayın lütfen. Videoda anlatılanları denedikten sonra yorum olarak yazarsanız altına diğer arkadaşlarımızda rüya deneyimlerinizden faydalanabilir. Bir sonraki videoda görüşünceye dek hoş çakalın.

ÜCRETSİZ ABONE OL.! 
► Şaman Selenge Kimdir? 2020 Kehanetleri Gerçekleşiyor!
► Lucid Dream Bilinçli Rüya Teknikleri Yapılması Gerekenler
► Kahin Baba Vanga 2020 Türkiye ve Dünya Kehanetleri
► 2020 Türkiye Kehanetleri Baba Vanga, Nostradamus, Selenge
► Simpsonlar ve Gerçekleşen Kehanetleri 2020 THE SIMPSONS
► 5G TEKNOLOJİSİ ve ÇEKİRGE SONRASI KARINCA İSTİLASI 2020
► Yeni Dünya Düzeni 2020 – NASIL BİR DÜNYA YA UYANACAĞIZ!

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz. kıyamet

Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz