Makalede Neler Var?

Rüyaları Kontrol Etmek Mümkün müdür?

Rüyaları yönlendirebilme yeteneği daha çok bilimkurgu filmlerinde görülse de rüyaları kontrol etme ya da en azından etkileme teknikleri uyku ile ilgili araştırmalara da konu oluyor. Kontrol edilebilir rüyalar ile ilgili gözlemlerini yazıya geçirmiş olan Aristo’dan beri bilinen bu olgu, “rüyada olduğunun farkında olmak” olarak tanımlanabilir. Araştırmacılar böyle rüyaların isteyerek görülemeyeceğini, ancak farklı yöntemlerle görme olasılığının artırılabileceğini söylüyor. Peki siz rüyanızı kontrol edebilir misiniz? Sağ üst köşedeki anketimize katılmayı unutmayın. Bu videonun sonuna geldiğiniz an büyük ihtimalle bu işi başarabileceksiniz onun için dikkatle izlemenizi öneririm.
Bakmış Kanalına hoşgeldiniz.

Beynimizle ilgili çözülemeyen birçok şey olduğu gibi rüyalar hakkında da bilinmeyenler karanlık bir sır gibi varlığını devam ettirse de rüyaların kontrol edilebildiği bir gerçektir. Ancak bu hop diye olacak bir şey değil, bazı çalışmalar ve egzersizler gerekiyor. Kimileri ise bunları yapmadan rüyalarını kontrol edebildiğini söylemiş ya da araştırdığında bunu fark etmiştir.

Yapılan araştırmalarla rüyaların bilinçli olabileceği ve tasarlanabileceği bile kanıtlanmıştır. Hepimizin başına gelmiştir. Belki de buna ufak bir örnek desek yeridir: Rüyadayken ben rüyadayım deme durumu.

İşte bu rüyadayken rüyada olduğunun farkında olma durumunu uzatmak, kontrol etmek ve bilinçli olarak gerçekleştirmeye lusid rüya nedir. Lusid rüyanın bazı teknikleri vardır. Bu tekniklerden olumlu ve olumsuz yöntemlerden bahsadeceğim sizlere ama ilk önce sizlere yapılmış bir deneyden bahsedeceğim ki olayı daha iyi anlayabilelim sizde bu videoda bahsedilen metodlardan kendinize uygun olanı seçip uygularsanız başarıya ulaşacaksınızm buna eminim.

Rüyaları kontrol etmenin üç yolu Deneyi

Avustralya Adelaide Üniversitesi’nde yapılan araştırma rüyaları kontrol etmenin üç yolunu test etti.

47 katılımcı ile gerçekleştirilen deneyde, bilim insanları üç rüya kontrol etme tekniğini ve bu tekniklerin yan etkilerini test etti.

İki hafta boyunca gözlemlenen katılımcılardan ilk hafta normal uyku düzenlerinde uyumaları ve rüyalarını not etmeleri istendi. İkinci hafta rüya kontrol etme teknikleri denendiğinde, katılımcıların yüzde 17’sinin rüyasını kontrol etmede başarılı olduğu görüldü.

İlk teknikte kişi çevresini sürekli kontrol ederek bulunduğu ortamın gerçek olmadığını anlamaya çalışıyor.

İkinci teknikte kişi uykudan beş saat sonra uyanıyor ve tekrar uykuya dalıyor.
Son ve en etkili yöntemde ise kişi REM evresinde, uyku ve uyanıklık arasındaki rüyaların en fazla görüldüğü evre, uyanıyor ve tekrar uykuya daldığında rüya görürken gördüğünün rüya olacağına dair kendini telkin ediyor.

Rüyaların kontrol edilebilmesi için bilincimizin kendini uyarması gerekir. Tıpkı şu hepimizin başına gelen, ben rüyadayım uyarısı gibi… Bununla kalmayıp içinde bulunduğu gerçekliği sorgulaması gerekir. Evet, şu an ben uçuyorum ama bu bir rüya ve gerçek değil. Keşke uyandığımda da yapabilsem ve herkesi şaşırtsam demek gibi…

Sürekli rüyamda iki tarafında dağlar olan nehir gibi bir yerde mavi ve yeşilin ağırlıklı olduğu bir bölgede suyun üzerinde yüzer gibi uçtuğumda rüyamda kendime bu cümleleri söylemiştim. Daha sonra araştırdım ve buna lucid rüya dendiğini öğrendim. Peki, nedir lucid rüya ve nasıl görülür? Bilinçli şekilde lusid rüya görebilir miyiz? Bunun için ne yapmamız gerekir?

Öncelikle sabırlı olmak gerek. Daha önce hiç rüyasını kontrol etmemiş birinin ilk denemesinde lusid rüya görmesi yüksek bir olasılık değildir. Rüyalarınızı kontrol etmek istiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın ve pes etmeyin. Bilincinize güvenin ki size rüyada da kendisini açsın.

Bilinmektedir ki normal uyku sırasında beyin fonksiyonları yavaşlar fakat REM olarak adlandırılan uyku evresinde beyin hızlanır ve normal fonksiyonlarında çalışır. Rüya, bu evrede görülür. Bu süreçte rüyada olduğunuzu fark ederseniz kendi rüyanıza müdahale edebilirsiniz. Aynı zamanda gerçek yaşantınızda karşılaştığınız sorunlara rüyanızda farklı senaryolarla çözüm üretebilmeniz de mümkündür.

Rüya esnasında rüyada olduğunun farkına varmaktır. Türkçe’de karşılığı berrak rüya ya da rüya kontrolü olan lucid dream, ilk olarak Frederick Van Eden tarafından tespit edilmiştir. İlk bilinçli rüyasını en yakın arkadaşının ölümünden sonra gerçekleştirmiştir. Ölü arkadaşına rüyasında sen ölüsün, o zaman bu bir rüya dediği için bilinçli rüyayı tespit etmiştir. Bunu başarırsak hayal gücümüzün sınırını aşabiliriz. Gözlerimizi kapatıp bilinçli olarak kurduğumuz hayalleri rüyamızda görmek ve buna yön vermek kesinlikle farklı bir deneyim olacaktır.

Rüya kontrolü için fiziki şartlar nasıl olmalıdır?

Odanın havası temiz olmalıdır. Uyumadan buna dikkat edin.
Yatak rahat olmalıdır.
Rahat pozisyonda uyuyun.
Oda sıcaklığı da uygun ayarlanmalıdır.

Nasıl berrak rüya görülebilir?

1.Yöntem: İlk olarak yapmanız gereken sabah kalktığınızda hatırlayabildiğiniz rüyaları bir not defterine yazmak olsun. Unutmayın ki hatırlayamadığınız ama gördüğünüz rüyalar da olabilir. Mecburen bunların varlığını ve ne olduğunu bilemiyoruz. Yine de hatırladıklarınızı yazmanız şu faydayı sağlayacak. Rüya aklınızda kalacak ve ben bunu görmüştüm, bu rüya diyeceksiniz. Böylece rüyada olduğunuzu basit bir şekilde anlayabileceksiniz.

2.Yöntem: Kendinize bir renk veya bir nesne belirleyin. Tıpkı Inception filmindeki totem gibi… Belirlediğiniz rengin mavi olduğunu varsayalım. Bu rengi gördüğünüzde ben rüyada mıyım sorusunu kendinize sorarak deneyler yapın. Çevrenizdeki şeylerin mantığa uygun olup olmadığını düşünün. Aynı şeyi bir nesne için de yapabilirsiniz. Her zaman taktığınız bir bileklik ya da bir saat gibi…

3.Yöntem: Kendinizi berrak rüya görmeye çalışarak uyumaya şartlayın. O sırada bir nesne veya bir kişi düşünülebilir. Hayal ettiğiniz için düşünceleriniz uykuya daldığınızda rüyaya dönüşecektir. Vazgeçmeyin, her uyku öncesinde bunu deneyin. Bunun biraz daha farklı boyutu olan iki kişinin birbirini düşünüp uyuması ve birbirini görmesini ben de denemiştim. İkimiz de birbirimizi gördük ama farklı şekillerde. Rüya esnasında uyanayım da anlatayım diye düşündüğümü hatırlıyorum.

4.Yöntem: Kulaklığınızı takın ve yatmadan önce sevdiğiniz bir müziği açın. Bu müzik artık size rüyayı hatırlatan bir müzik olacaktır. Rüya görmeye başladığınızda müziği duyduğunuzda rüyada olduğunuzun ayrımına varabilirsiniz.

5.Yöntem: Bir rüya esnasında uyandıysanız aynı rüyayı tekrar görmeye çalışın. Artık onun bir rüya olduğunu bilerek uyuduğunuz için rüyanın kontrolünü ele geçirmek kolaylaşacaktır.

Rüya kontrolündeki temel yöntemler bunlar olmakla birlikte kişilerin deneyimleri sonucu geliştirdiği kendi yöntemleri de olabilir. Örneğin susamayı bekleyip yatmadan önce bir bardak suyu içmeden uzanılamayacak bir noktaya koymak ve rüyada o suyu içtiğini görerek rüya kontrolünü ele geçirmek de mümkün olabilir. Aynı zamanda saat kurup bir saat uykuya ara verip uyuyanlar da vardır. Yine öğle uykusuna yattığında rüya kontrolünün daha fazla kendisinde olduğunu gözlemleyenler de vardır.

Kişinin kendini ne kadar kaptırdığıyla ilgilidir. Uyku düzeni bozulabilir. Dünyadan kendisini soyutlayabilir. Mutsuz olan biri için sanal dünya, gerçek dünyadan daha cazip gelecektir. İşinde verimliliği düşebilir. Rüyadaki yaşantı dünyaya yansıtılmaya çalışabilir ve bu olumsuz sonuçlara yol açabilir. Rüya istenildiği gibi gitmezse kişinin psikolojisi bozulabilir. Aşırı uyuma isteği oluşması da rüya kontrolünün zararlarından biridir. Aynı zamanda uyku süresi uzar ve fazla uyumanın yararlı olmadığı bilinmektedir. Bu durumlar sonucunda ciddi hastalıklar oluşabilir. Bu yüzden dikkatli olmak en iyisidir.

Lusid Rüyanın Faydaları Nelerdir?

Yaşantınızdaki sorunlara çözüm üretebilirsiniz.
Görüşemediğiniz birini rüyanızda görebilirsiniz.
Normal yaşamda yapılması zor veya imkansız olan eylemleri yapabilirsiniz. Uçmak gibi…

Bir videomuzun daha sonuna geldik.. Video hoşunuza gittiyse paylaşmayı unutmayın lütfen. Videoda anlatılanları denedikten sonra yorum olarak yazarsanız altına diğer arkadaşlarımızda deneyimlerinizden faydalanabilir. bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz