Yer Altında Saklanan Kıyametin Habercisi Yecüc-Mecüc Kavimleri

Sıradaki içerik:

Yer Altında Saklanan Kıyametin Habercisi Yecüc-Mecüc Kavimleri

Şeytanın yazdığına inanılan bu kitabın hikayesi en az ismi kadar tuhaf peki nedir bu şeytan incili (Codex Gigas)? Ortaçağın en büyük kitabı olduğu düşünülen ve paha biçilemeyen bu dev kitap “Şeytan Kitâb-ı Mukaddesi” olarak da adlandırılır. Modern bilimin insanları eserle ilgili olarak normal bir insanın en az 30 yılda yazacağına 72 kilo ağırlığında olup 160 eşek derisinden yapıldığını öngörmüşlerdir. Bu şeytan incili’nin Bohemya‘da bulunan Pozlazice Manastırı‘nda oluşturulduğu düşünülür. Bu Vulgate, Kitâb-ı Mukaddes’in yanı sıra Latince yazılmış birçok tarihi belge içeriyor.

 

Şeytan İncili (Codex Gigas)’nin yazılış öyküsü:

Bir Orta Çağ kilisesindeki bir rahip cezası ölüm olan bir suç işler. Bu cezadan kurtulamayacağını anlayan rahip diğer rahiplere ve baş rahibe bu kilisenin gördüğü en büyük Orta Çağ el yazmasını yazacağına yemin eder. Ardından adama bir gün mühlet verilir ve önüne çeşit çeşit mürekkepler ve deriler koyarlar. Kapılar kapatılır ve herkes adamın nasıl bir eser çıkartacağını beklemeye başlar. Günün doğmasına saatler kala içeriden garip sesler gelmeye başlar. Bazı rahipler korkar ve kapıdan uzaklaşır ancak süre bitmiştir. Kapılar açılır, içeride baygın halde durmakta olan adam ve yazdığı Kitâb-ı Mukaddes’ten başka bir şey yoktur. Rahipler Kitâb-ı Mukaddes’i hayranlıkla incelemeye başlar, sayfaları hızlı hızlı çevirmekte olan rahipler aniden durur. Karşılarında kocaman bir şeytan portresi vardır. Bazıları adamın yetiştiremeyeceğini anlayınca ruhunu şeytana sattığını düşünür. Modern bilimin insanları eserle ilgili olarak normal bir insanın en az 30 yılda yazacağına 72 kilo ağırlığında olup 160 eşek derisinden yapıldığını öngörmüşlerdir.

Halen dünyanın en büyük Orta Çağ el yazması kitabı olan şeytan incili (codex gigas), 30 Yıl Savaşı sırasında, İsveç tarafından ganimet olarak ele geçirildi ve şimdi Stockholm da halka açık olarak İsveç Ulusal Kütüphanesinde saklanmaktadır.

Şunları da beğenebilirsin:

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.