SAVE RALPH ve GERÇEKLER! Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

Sıradaki içerik:

SAVE RALPH ve GERÇEKLER! Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

Başlıksız-TÜRK MTÜRK MİTOLOJİSİNDE İTOLOJİSİNDE
avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TÜRK MİTOLOJİSİNDE BİLİNMEYEN EN İLGİNÇ 30 YARATIK

Türk Mitolojisinde bilinmeyen, en ilginç 30 yaratık. Türk mitolojisi ve içinde barındırdığı efsanevi yaratıklar, destan ve mitlerde ki merak edilen canlılar bu videoda sizlerle.

Mitoloji dediğimiz zaman hemen hepimizin aklına Yunan veya Antik Mısır’a ait tanrılar, tanrıçalar ve yaratıklar geliyor olabilir. Ama çoğumuzun bilmediği bir Türk mitolojisi de bulunuyor. Genellikle dini inançla düşünüldüğü için yaratık gibi kavramlara pek inanmıyoruz. Ama kahramanlık ve doğaüstü varlıklara ait birçok hikayemiz olduğu da ortada. En az Yunan kadar dikkat çekici bir Türk mitolojisi olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Türk mitolojisi, tarihi Türk halklarının inandığı mitolojik bütünlüğe denir. Eski efsaneler, Türk halklarının en eski ortak inancı olan Tengricilikten öğeler taşımaktan daha çok sosyal ve kültürel temalarla doludur. Her mitolojide olduğu gibi Türk mitolojisinde de efsanevi yaratıklar bulunmaktadır. Bu yaratıkların kimi iyimser, kimi kötücül yaratıklardır. Türk mitolojisinde bulunan tüm efsanevi yaratıklar, anlatılanlara ve bilinen kaynaklara göre betimlenmiş temsili görüntüleriyle birlikte bu videoda derlenmiştir.

Gök Tanrı – Kök Tengri

Türk mitolojisinde Gök Tanrı olarak bilinen yer ve göğün ortasında yer alan her şeyin hakimi yaratıcıdır. Türklerde tanrı kelimesi tek bir varlığı temsil ederken ilerki dönemlerde çoğul bir varlığı temsil etmektedir. Türklerin Gök Tengri ve Yağız Yir’e törenler yaptığı bilinmektedir. Yağız Yir bereket tanrısı olarak bilinmektedir. Gök Tanrı ve Yağız Yir birlikte söylenmektedir. Eski Türk kültüründe hakanları, kağanları tahta çıkaran güç Gök Tanrıdır.

Türk mitolojisinde başrol oynayan tanrı ve tanrıçaların sıfatları, işlevleri ve isimlerinin etimolojik anlamları, yukarıdaki gezegen ve gezegensel sıralamaya uygunluk göstermektedir. Buna göre; Satürn Kara-Han, Jüpiter Ülgen, Mars Kızagan Tanrı, Venüs Umay (Ayızıt), Merkür Mergen Tanrı’yı karşılamaktadır.

Konu ile ilgili Popüler Videolar:

TÜRKİYE’DE YAŞANMIŞ EN KORKUNÇ OLAYLAR ve 16 GİZEMLİ YER
Gandalf ve Merlin – Kadim bilgeliğin sembolü
RUSYA’NIN ZOMBİ PLANI İFŞA OLDU! 3000 Yıllık İskit Mezarları
Simpsonlar ve Gerçekleşen Kehanetleri – THE SIMPSONS 2021
DEPREM ÇANTASI | ACİL DURUM HAYATTA KALMA KİTİ!

Ve daha fazlası youtube kanalımızda…

Bakmış Kanalına Abone Olmayı Unutma!

Bakmış en çok merak edilen konuların başında gelen kehanetler ve bu kehanetler hakkındaki araştırmaları, gizemli olayları ve merak edilen arkeoloji çalışmalarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Birbirinden farklı kategorilerde onlarca içerik ve video sizleri beklemektedir. Sizler de tüm bu içerikleri kolayca takip etmek, videoları izlemek için hemen ücretsiz yerinizi alın!

ÜCRETSİZ abone olmayı unutmayın; http://bit.ly/2ReyspU

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.