HER ŞEY KONTROL ALTINDA! YENİ The Economist Kapakları 2020 Kehanetleri

Sıradaki içerik:

HER ŞEY KONTROL ALTINDA! YENİ The Economist Kapakları 2020 Kehanetleri

Son dakika Türkiye'de Görüldü! Virüs Kaynağı Rakun Köpeği mi? Zombi deneyi yapılmıştı! Rakunlar Türkiye'ye Virüsü mü Getirdi? Alman virolog
avatar

hbakmis

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de Görüldü! Virüs Kaynağı Rakun Köpeği mi?

Küresel salgına yol açan yeni korona virüsünün ilk olarak hangi hayvandan çıktığı henüz tespit edilememişken, Alman virolog Christian Drosten’den yeni bir iddia geldi. Alman virolog “Eğer birisi bana, virüsün kaynağını bulmam için imkân sağlasaydı, ilk olarak rakun köpeklerini incelerdim” dedi.

Geçtiğimiz pazar günü konuşan Alman virolog rakun köpeklerinin Covid-19’u insanlara geçiren ara memeli türü olabileceğini vurguladı. Perşembe akşamı ise Sarıkamış Allahuekber Dağları’nda foto kapanla görüntülendi rakun köpeği. Rakun köpeği normalde Uzak Doğu ve Doğu Rusya’da bulunan bir tür.

Hatırlarsanız daha önce Abd’nin bir çok eyaletinde zombi rakun haberleri gelmiş bir çok teorisyen tarafından bunun zombi virüsü için bir deney olduğu aktarılmıştı. 2018 ve 2019 yıllarında zombi rakun ve zombi geyik olaylarını youtube da ilk kez yayınlayan youtube kanalı olarak bu rakun köpeği meselesine göz atıyoruz. Daha önce Zombi deneyinde kullanıldiği iddaa edilen rakunlar kullanılarak Türkiye’ye hatta dünya’ya virüs getirilmiş olabilir mi? Peki rakun köpeği nedir? Zombi virüsü gerçek olabilir mi?

Rakun Köpeği Nedir?

Rakun köpeği (Nyctereutes procyonoides), Enok olarak da bilinir. Köpekgiller (Canidae) familyasından olan ve bir rakun ile köpeğin karışımından oluşmuş bir melezi andırır. Bu yüzden uzun süre köpekgiller familyasının en ilkel türü olduğu, ve köpekgiller ile rakungiller arasındaki bağlantıyı oluşturduğu kabul edilmiş olsa da günümüzde rakun köpeğinin resmen bir köpekgil olduğu bilinmektedir.

Rakun köpeği dış görünümü ile bir rakun’a benzer. Uzunluğu 55 cm’ye (+15 cm kuyruk) varırken, boyu omuzuna kadar ancak 20 cm’ye ulaşır. Rakun köpeği tekeşli bir hayat sürer. Dünyaya getirdikleri 6-10 yavruyu birlikte besleyip büyütürler. Rakun köpegi köpekgiller familyasının tek kış uykusuna yatan üyesidir.

2003’teki SARS virüsünü ilk tespit eden bilim insanları rakun köpeklerine işaret etti.

Koronavirüsler genellikle yabani hayvanlarda bulunuyor ancak evcil hayvanlarda da bulunabiliyor. İnsandan insana geçebilen koronavirüslerin sebep olduğu SARS salgınında öne çıkan virüs kaynağı yabani bir kedi türü olan misk kedileriydi. MERS salgınında ise tek hörgüçlü develer öne çıkan virüs kaynağıydı. Yeni koronavirüs salgınında ise tam olarak bir kaynak saptanamamış durumda.

Virüsün ilk görüldüğü dönemlerde Çin’de sıkça tüketilen “yarasa çorbası” ile ilgili iddialar gündeme gelmişti. Yayınlanan bir makalede Çinli bilim adamları, virüsün yarasalardan yayılmış olabileceği üzerinde durulmuştu.

Bazı Çinli araştırmacılar ise bir memeli türü olan ve eti için yasa dışı biçimde ticareti yapılan ‘pangolin’in coronavirüsü taşıyıcısı olabileceğini duyurmuştu: Reuters’ta yer verilen habere göre, Çinli araştırmacılar bir memeli türü olan ve eti için yasa dışı biçimde ticareti yapılan “pangolin”in potansiyel coronavirüsü taşıyıcısı olabileceğini belirtmişti.

Ama ne yarasalar ne yılan türleri nede pangolin kesin olarak kanıtlanamadı ve bir iddaa olarak kaldı.

SARS virüsünü ilk tespit eden bilim adamı açıkladı

Geçtiğimiz Pazar açıklamalarda bulunan, Almanya hükümetine yaşanan küresel salgında danışmanlık yapan, 2003’teki SARS virüsünü ilk tespit eden bilim insanları arasında yer alan ve korona virüsler konusunda Alman kamu sağlığı kurumunun referans laboratuvarının yöneticisi olan Christian Drosten

The Guardian ile söyleşisinde salgının ilk olarak Çin’de başladığına inandığını söylese de, “Öte yandan, Wuhan’daki gıda pazarında başladığını sanmıyorum. Aracı olan hayvanın yetiştirildiği yerde başlamış olması daha yüksek ihtimal” dedi.

Alman bilim insanı, “Aracı hayvan hakkında ne biliyoruz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Virüsün insanlara pangolinler üzerinden geçtiğini varsaymak için bir sebep göremiyorum. SARS virüsüne ilişkin eski literatürde, ilginç bir bilgi vardır. O virüs civet kedilerinde ama aynı zamanda, rakun köpeklerinde bulundu. Medya bunu gözardı ediyor. Rakun köpekleri Çin’de devasa bir endüstri; kürkleri için çiftliklerde yetiştiriliyorlar ve doğada avlanıyorlar. Eğer birisi bana, virüsün kaynağını bulmam için birkaç yüz bin euro ve Çin’e özgürce erişim sağlasaydı, rakun köpeklerinin yetiştirildiği yerlere bakardım.”

Drosten, hayvan kaynaklı olan korona virüslerinin fırsat bulduklarında konak değiştirdiğini ve insanların da, hayvanları doğal olmayan yollardan kullanması nedeniyle virüslere bu tür fırsatları sağladığını ekledi.

Rakun Köpeği Türkiye’de

Çin’de kürkleri için ticareti yapılan rakun köpeklerinin tüm dünya’ya virüsü bulaştırmış olabileciği iddaası üzerinden daha birkaç gün geçmeden normalde Türkiye’de bulunmayan rakun köpeğinin fotokapana yakalanması da düşündürücü.

Konu hakkında rakun köpeğini Türkiye de görüntüleyen ekibin başında olan KuzeyDoğa Derneği Başkanı, Utah ve Koç Üniversiteleri öğretim üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu  “Bu Türkiye için çok önemli bir kayıt ama sevindirici bir gelişme değil. Rakun köpeği ile ilgili acilen bir eylem planına ve detaylı araştırmaya ihtiyaç var.”

Rakun köpeğinin orta boy, köpekgillerden bir memeli olduğunu belirten Prof. Dr. Şekercioğlu, “Fakat kürkü için Avrupa’nın çeşitli kısımlarına getirilip, daha sonra bölgeye yayılmış bir tür. Ülkemize en yakın Gürcistan’da bulunuyor. Biz Gürcistan’dan ülkemize girdiğini düşünüyoruz.

Esasında Türkiye için yeni bir memeli tür olmasına rağmen iyi bir haber değil. İnsanların büyük ihtimalle Gürcistan’a bıraktıkları rakun köpekleri, zamanla Türkiye’ye gelmiş” diye konuştu.

Prof. Dr. Şekercioğlu açıkladı

Rakun köpeklerinin yaşadığı bölgede, küçük memelileri ve diğer canlıları yediğini anlatan Prof. Dr. Şekercioğlu “En son bu pazar günkü bir röportajda Almanların korona kampanyasından sorumlu virolog Christian Drosten, rakun köpeklerinin Covid-19’u insanlara geçiren ara memeli türü olabileceğini vurguladı. Ülkemize, bölgemize has bir tür olmaması ve istilacı bir tür olması açısından rakun köpeğiyle ilgili bir an önce gerekli araştırmanın yapılması, gerekiyorsa da kontrol altına alınması lazım” dedi.

Avrupa Birliği de, geçen sene rakun köpeğini doğal alanlara ve diğer türlere tehdit oluşturabilecek istilacı bir tür kategorisine almıştı.

Daha önce Abd’de Rakunlar üzerinde Zombi deneyi Yapılmıştı

Bu konuda ise ilk aklımıza gelen ise geçen yıl Abd de yaşanan zombi rakun olayları. Çoğu komplo teorisyeni tarafından yaşanan olaylar zombi virüs deneyi olarak sınıflandırsada yetkililer hayvanların kuduz ve distemper denen Köpek Gençlik Hastalığı nedeniyle böyle davrandıklarını dile getirmişti. Köpek Gençlik Hastalığı köpekleri etkileyen ve öldürücü bir hastalık. Daha sonra yapılan açıklamada ise hastalıktan etkilenen rakunlar yakalandığı ve telef edildiği belirtildi.

Abd de zombi rakunlar ile ilgili 3 olay manşetlere taşınmıştı.

İlk olay Ohio’ya bağlı bir şehrin sakinleri zombi saldırısı hakkında polisi aramaları ile başladı. Saldıranlar ise zombi rakunlardı. Aslında zombi gibi hareket eden rakunlar demek daha doğru olacak. habere göre Ohio’nun Youngstown şehrinde garip davranışlar sergileyen rakunlar görüldü.

Şehir sakinleri iki ayağı üstünde yürüyen, dişlerini gıcırdatan ve insanlardan korkmayan rakunlarla karşılaştığını belirtti. Bu konuda Youngstown polis merkezine telefon yağdı. İşin ilginci rakunlar sadece gece vakti değil, gündüzleri de sokaklarda görüldü.

Polis üç hafta boyunca 14 rakun hakkında araştırma yaptı ve sonra gerçeğin ortaya çıktığı söylendi…

İkinci olay Ağustos 2018 de meydana geldi sadece sadece 3 ay sonra Manhattan’da bulunan Central Park’ta 70 kadar rakunda görüldü

İlk olaydan tam 6 ay sonra yani ekim 2018 de Üçüncü olay gerçekleşti. Bu sefer yine new york civarında fakat daha fazla alanda Hasta hayvanlar Central Park’ta ve Prospect Park’ta ve hatta Bronx’ta görüldü. Virüs nedeniyle en az 176 rakunun öldüğü belirtiliyor.

Rakunları etkileyen virüs,  hayvanların garip davranışlar göstermeleri nedeniyle zombi olarak nitelendirildi. Şaşkın görünen zombi rakunlar, koordinasyonlarını ve bilinçlerini kaybediyor, sonrasında ise ölüyorlardı. Yetkililer, virüsün köpekleri de etkileyebileceğini fakat insanlara zarar verip vermediğinin bilinmediğini belirtmişlerdi.

Abd de yaşanan bu olaylarda rakunların gösterdiği belirtiler ise şunlardı;

 • İnsanların ve evcil hayvanların etrafında şaşkın şekilde dolaşma,
 • Yürürken yönünü şaşırtma veya düşme,
 • Dişlerini gösterme,
 • “Parlayan” gözlere sahip olma,
 • Hastalıklı rakunların gözleri anormal mineral birikintileri nedeniyle “yeşilimsi” bir renk tonuna sahip oluyor.

ÜCRETSİZ ABONE OL.! 
► Şaman Selenge Kimdir? 2020 Kehanetleri Gerçekleşiyor!
► 2020 Türkiye ve Dünya Kehanetleri Nostradamus
► Kahin Baba Vanga 2020 Türkiye ve Dünya Kehanetleri
► 2020 Türkiye Kehanetleri Baba Vanga, Nostradamus, Selenge
► Simpsonlar ve Gerçekleşen Kehanetleri 2020 THE SIMPSONS
► 5G TEKNOLOJİSİ ve ÇEKİRGE SONRASI KARINCA İSTİLASI 2020

BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz. kıyamet

Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.