Cuma, Mayıs 24, 2024

Youtube Kapatılıyor mu? Madde 13 #SaveYourInternet

27
PAYLAŞIM
132
GÖRÜNTÜLEME

İçindekiler

Youtube kapatılıyor mu? Kapatılacak mı? Madde 13 nedir?

Save your internet yani internetini koru kapmanyası ve gerçeklerini araştırdık. 2019 yılında youtube gibi birçok sitenin kapatılacağı konuşuluyor son günlerde. #SaveYourInternet #internetinikoru

https://www.youtube.com/saveyourinter…

En kritik değişim

Tarihindeki en kritik değişimin eşiğinde olan YouTube, hukuki olarak büyük baskılar altında kalıyor. Baskıları yapan uluslararası kuruluşlarla, dev şirketin arasındaki savaşın fitili ateşlendi. İnternet eskisi gibi değil. Değişimin en büyük aracılarından olan YouTube ise zor günler geçirmeye başladı bile.

Dünyanın en büyük reklam yayıncılarından birisi

Youtube bu büyüklüğün getirdiği sorunlarla savaşıyor. O sorunlar, artık kendi boyunu da aşmaya başlıyor Daha açık konuşacak olursak; YouTube, uluslararası yasama kurumlarının, içeriklere müdahale eden yeni yasalarıyla boğuşuyor. Elbette şirket, bunu açık bir dille “İşimize mani oluyorlar” şeklinde belirtemiyor. Şu sıralar Türkiye’ye pek de ilgilendirmiyormuş gibi görünen 13. Madde süreci ise tam olarak bir kriz belirtisi.

YouTube’un CEO’su

Video paylaşım platformu YouTube’un CEO’su, Avrupa Komisyonu’nun teklif olarak sunduğu internet üzerinde telif hakkı düzenlemelerinin YouTube’un sonu olabileceği uyarısı yaptı. Avrupa Komisyonu’nun komitelere sunduğu yeni internet düzenlemelerinin 13’üncü maddesi, sosyal paylaşım sitelerindeki içerik paylaşımlarının telif hakkı uygulaması sebebiyle sonu olabilir Avrupa Birliği Telif Hakkı Yönetmeliği’ne göre, kullanıcının paylaştığı içeriğin telif hakkına konu olabilecek herhangi bir özellik taşıması halinde YouTube ve benzeri sitelerdeki içerik otomatik olarak kaldırılabilecek.

Telif hakkının korunmasını hedefleyen 13. madde;

Google, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere internetteki kullanıcının paylaştığı bütün paylaşım platformlarında filtreleme yöntemini zorunlu hale getiriyor. 13. Madde’yi ve yol açacağı büyük değişimleri ele alıyoruz. Eğer her gün YouTube’a giriyor ve bir şeyler izliyorsanız, bu videoyu sonuna kadar seyredin.

AB’nin telif hakları ile ilgili planladığı yasa değişikliği, YouTube videolarının geleceğine ilişkin endişeye yol açtı.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, yasa değişikliğini protesto eden bir mektup yazdı.

İnternet trafiği analiz portalı Alexa’nın verilerine göre video paylaşım platformu YouTube, dünya genelinde en fazla ziyaret edilen siteler sıralamasında Google’ın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Almanya ve Türkiye’de de ilk iki sıra aynı. Ancak YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin yazdığı son açık mektup, bu platformun kullanıcılarını endişelendirdi. Her üç ayda bir düzenli olarak kaleme aldığı açık mektupta, platformuyla ilgili görüş ve değerlendirmeleri paylaşan Susan Wojcicki, bu kez son derece karamsar bir tablo çizerek kullanıcılara “AB’nin telif haklarıyla ilgili yapmayı planladığı yasa değişikilğini protesto edin” çağrısı yaptı.

“Telif Hakları Yasa Tasarısı’nın 13’üncü maddesi, kanal sahiplerinden siz sıradan kullanıcılara kadar herkese, YouTube ve benzeri platformlara video yükleme engeli getirecek” diyen Wojcicki, gelecekte sadece bir avuç medya kuruluşu ve firmanın videolarının izlenebileceğini öne sürdü. “Bu yasa değişikliği, yaşam kalitenizi ve sesinizi tüm dünyaya duyurma imkanızı tehdit ediyor” şeklinde konuşan YouTube CEO’su, tüm kullanıcları buna karşı harekete geçmeye çağırdı.

AB’DEN ELEŞTİRİLERE YANIT

Susan Wojcicki’nin bu sözlerine Avrupa Birliği cephesinden yanıt gecikmedi. AB Komisyonu Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada “Yasa çıkarma süreciyle ilgili yararlı ve yapıcı bir katkıda bulunmak isteyen herkese kapımız açık. Ancak bu süreci, AB’nin internete karşı olduğuna dair iddialar ileri sürmek için kullanmak tam bir saçmalıktır.

AB Komisyonu’nun hedefinde YouTube ve başka platformların kullanıcıları yok. Onlar bugüne kadar yaptıkları gibi, bundan sonra da örneğin tarifler ya da başka kreatif içerikleri platformlara yüklemeye devam edebilecek.

Amaç

telif sahiplerinin haklarının korunması ve içerikleri karşılığında daha iyi ücret almalarının sağlanması. AB ülkeleri ve AB Parlamentosu, halen bu konuda dengeli bir reform yapılması yönündeki çalışmalarını sürdürmektedir” denildi.

Bunun üzerine YouTube cephesinden de yeni bir açıklama yapıldı. Susan Wojcicki’nin sadece söz konusu yasa tasarısının “istenmeyen sonuçlarına” karşı uyarıda bulunduğu belirtilen açıklamada, telif haklarının dijital çağın gerekleriye uyumla hale getirilmesine dair çabaların YouTube tarafından da desteklendiği kaydedildi.

TELİF HAKKI İHLALİNDEN KİM SORUMLU?

İlk hali geçtiğimiz Temmuz ayında reddedilen ve son olarak Eylül ayında revize edilen; AB Telif Hakları Reformu’nun tartışmalı 13’üncü maddesi, internet platformlarında kullanılan ve telif hakkı ihtiva eden tüm içeriklerde, hak sahiplerinden önceden lisans alınması şartını getiriyor. Bunun ihlalı durumunda telif hakkı sahipleri, içeriği platforma yükleyen kullanıcıyı değil, doğrudan ilgili platformu dava edebilecek.

YouTube ise kendini “yabancı içeriklere teknik erişim hizmeti veren pasif bir servis sağlayıcı” konumunda görünüyor. Bu nedenle telif hakkı ihlalleri durumunda herhangi bir sorumluluk üstlenemeyi reddediyor.

SANSÜR ENDİŞESİ

Telif hakkı sahipleri, halihazırda “Content ID” adlı bir içerik tarama ve tanımlama sistemi aracılığıyla YouTube’da kendilerine ait bir eser kullanılıp kullanılmadığını tepit edebiliyor. Bu kapsamda, platforma yüklenen her videonun içeriği, devasa bir veri bankasıyla karşılaştırılıyor ve telif hakkı ihlalleri olup olmadığı kontrol ediliyor. Bir ihlalin belirlenmesi durumunda hak sahipleri, ilgili vidoeya erişimin engellenmesi de dahil çeşitli yaptırımlara başvurabiliyor. Ancak Content ID ve benzeri sistemler henüz yeterince güvenilir işlemiyor ve telif hakkı kapsamındaki pek çok içerik, otomatik filtre delinerek yayınlanıyor.

İnternet aktivistleri ve kanal sahipleri,

AB’nin yeni düzenlemesinin aynen yürürlüğe girmesi durumunda, video yüklemenin daha katı kurallara bağlanmasından endişe ediyor.

Merhaba Youtube Türkiye de yeniyim. Bakmış kanalı hızla gelişmeye, büyümeye devam ediyor. Bur da dev gibi bir aile için her hafta iki yeni video yüklüyorum. Bakmış videolarında teknoloji ve bilimi kullanarak komplo teorileri, gizli bilgileri, kehanet, gizemli olayları, merak edilen arkeoleji çalışmalarını sizler için araştırıyor ve benzeri bir sürü video paylaşıyorum.

Ücretsiz Abone olmayı unutmayın…

YouTube kanalları arasında yer alan ve her gün abone sayısını hızla arttıran BAKMIŞ YouTube kanalı sizlere birbirinden ilginç içerikleri en iyi şekilde sunmaktadır. Video içeriklerinde teknoloji haberleri, bilim haberleri, komple teorileri, gizli bilgiler, kehanetler, gizemli olaylar youtube, merak edilen arkeoleji çalışmaları… Gizli tarihi bilgiler, mitler, efsaneler, paranormal olaylar, uzay ve uzay bilimi, antik medeniyetler hakkında araştırmaları ve daha fazlasını sizlere en açıklayıcı şekilde sunmaktadır.

BAKMIŞ YouTube kanalı aboneleri ve video etkileşimleri ile hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. BAKMIŞ ilginç bilgiler kanalı haftada iki yeni video yükleyerek içeriklerini sürekli güncellemekte ve güncel trend konuları paylaşmaktadır. Sizlerde dünya insanlarından saklanan bu gizli bilgileri ve belgeler ile ilgili analizleri merak ediyorsanız BAKMIŞ YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Birbirinden farklı içerikleri ile sizlerde son dakika gelişmelerini ve haberleri buradan takip edebilirsiniz. Sizlerde bu ailenin bir parçası olmak için hemen aşağıdaki abone ol butonundan kanalımıza abone olabilirsiniz. Sevdiğiniz ve ilginç bulduğunuz video içeriklerini arkadaşlarınız ile paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın.

http://youtube.com/c/BAKMIŞ
bakmisonline@gmail.com

 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist